Yangınla mücadele: Hangi ülkenin kaç uçağı var?

Türkiye, altı gündür alev alev yanıyor. Orman yangınlarını söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Ancak yangınlara müdahalenin geç yapıldığı ve yangın söndürme uçaklarının yeterli olmadığı yönünde çok sayıda eleştiri var. Türkiye’nin yangın söndürme uçağı envanterlerine dair merak edilen detayları sizler için araştırdık...

Türkiye’nin çeşitli illerinde meydana gelen orman yangınlarını söndürme çalışmaları altıncı gününde de hızla devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan son açıklamaya göre, 32 ilde çıkan 125 yangının 119'u tamamen kontrol altına alındı. 7 yangın ise devam ediyor. 

113

Bu süreçte çıkan yangınlara müdahalenin geç yapıldığı ve yangın söndürme uçaklarının yeterli olmadığı yönünde çok sayıda eleştiri var. Söz konusu eleştirilere yönelik yapılan açıklamalar ise oldukça çelişkili.

213

 2019’dan bu yana süren ve hâlâ netlik kazanmamış olan, Türkiye’nin yangın söndürme uçağı envanterlerine dair merak edilen detayları sizler için araştırdık.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019’da İzmir’de meydana gelen orman yangınına müdahaleyle ilgili sorulan soruya cevap verirken Türkiye'nin elinde yangın söndürme için uçak filosu olmadığını belirtmişti. 

413