Türkiye'nin silah ihracatı ne kadar? En fazla silah ihraç eden ülkeler? ABD'nin silah ihracatı ne kadar? Rusya'nın silah ihracatı ne kadar?

Her geçen gün dünyanın bir yerinde silahlar patlayıp insanlar ölürken, bir taraftan da ülkelerin silah satışları artıyor. İsveç merkezli bir araştırma kurumu silah ihracatının son 5 yılına dair çarpıcı veriler ortaya koydu. Küresel silah piyasasında en fazla silah satan ülkelerin sıralandığı raporda, en fazla ithalat yapan ülkelere de yer verildi. En fazla silah ihracatı yapan ülke hangisi? En fazla silah ithalatı yapan ülke hangisi?

Dünyada silahlanma, çatışma ve silah ihracatı-ithalatı üzerine çalışmalar yapan İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2015-2019 yılları arasında gerçekleşen silah ithalatı ve ihracatına ilişkin bir rapor yayımladı. 5 yıllık dönemde küresel silah ticaretinde aslan payını Rusya ve ABD bölüştü.

Türkiye’nin silah ticaretindeki ihracat payı her geçen gün artarken, ithalatında gözle görülür azalma yaşanıyor. Türkiye, savunma sanayi ihracatını 2015-2019 döneminde 2010-2014 dönemine göre yüzde 86 arttırdı. Türkiye’nin küresel silah ticaretindeki payı da yüzde 0,5'ten yüzde 0,8'e yükseldi.

Diğer taraftan Türkiye’nin silah ithalatı 2015-2019’da önceki 5 yıllık döneme göre yüzde azaldı. SIPRI’nın yayınladığı 5 yıllık dönemi kapsayan rapora göre, Türkiye'nin silah ithalatındaki düşüşe, Türk silah endüstrisi yeteneklerindeki gelişmeler ve bazı silahların teslimatındaki gecikmeler neden oldu.

ASLAN PAYI ABD VE RUSYA’DA

Küresel silah ticaretinde ABD ve Rusya en fazla paya sahip olan iki ülke. 2015-2019 yıllarında ABD’nin silah ihracatı yüzde 23 artış kaydetti ve küresel silah ihracatındaki payı yüzde 36’ya yükseldi. ABD’den sonra ikinci sırada yer alan Rusya, en fazla silah ihracatı yapan ikinci ülke olmasına rağmen ihracatta gözle görülür düşüş yaşanıyor. Aynı dönemde ABD'nin toplam silah ihracatı, Rusya'nınkinden yüzde 76 daha yüksek oldu. ABD, 96 ülkeye silah ihraç etti.

2015-2019 yıllarında Rusya’nın küresel silah ihracatı yüzde 27’den 21’e düştü. Küresel silah ihracatında Rusya’nın payı her geçen gün düşmeye devam ederken, son 10 yıllık dönemde toplam ihracatta yüzde 18’lik bir düşüş yaşandı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü araştırmacılarından olan Alexandra Kuimova, Rusya'nın silahlarının uzun vadeli alıcısı olan Hindistan'da çekişmeyi kaybettiğini belirterek, "Bu düşüş, son 5 yılda Rusya'nın Mısır ve Irak'a silah ihracatındaki artışla dengelenemedi." ifadesini kullandı.

FRANSA’DAN YÜZDE 72’LİK ARTIŞ

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün 2015-2019 yıllarını baz alarak hazırladığı raporda, Fransa’nın silah ihracatını önemli derecede artırdığı gözlemlendi. Söz konusu dönemde Fransa silah ihracatını yüzde 72 oranında artırırken, Suudi Arabistan en çok silah ithalatı yapan ülke oldu.

Fransa'nın silah ihracatı, 1990'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, son 5 yılda toplam küresel silah ihracatının yüzde 7,9'unu oluşturdu. SIPRI'da araştırmacı Diego Lopes Da Silva, yaptığı açıklamada, Fransa'nın silah endüstrisinin Mısır, Katar ve Hindistan'daki silah talebinden yararlandığını belirtti.

İTHALAT ŞAMPİYONU, SUUDİ ARABİSTAN

2010 yılında Arap Baharıyla birlikte başlayan kaosun Orta Doğu’ya da sıçraması bölge ülkelerinin savunma harcamalarının artmasına neden oldu. Son 10 yıllık dönemde Orta Doğu ülkelerinin silah ithalatını yüzde 61 oranında artırması, son 5 yıldaki küresel silah ithalatının yüzde 35'ini oluşturdu.

Suudi Arabistan son 5 yılda dünyanın en büyük silah ithalatçısı olurken, ülkenin silah ithalatı, önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 130 arttı. ABD ve İngiltere'nin, Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri müdahalesiyle ilgili endişelerine rağmen, bu iki ülke Suudi Arabistan'a silah ihraç etmeye devam etti. Suudi Arabistan, silah ithalatının yüzde 73'ünü ABD'den, yüzde 13'ünü ise İngiltere’den yaptı. Bu da uluslararası toplum tarafından ABD ve İngiltere’ye verilen sus payı olarak algılandı.

Suudi Arabistan’ın ardından en azla silah ithal eden ülkelerde ikinci sırada Hindistan yer aldı. Hindistan, son 5 yılda dünyanın en büyük ikinci silah ithalatçısı oldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 2015-2019'da dünyanın sekizinci en büyük silah ithalatçısı oldu. BAE'nin silah ithalatının üçte ikisi bu dönemde ABD'den geldi.