New York'taki Türkiye başkonsolosluğuna saldırı düzenlendi

Kimliği belirsiz bir kişi, New York’taki Türkiye başkonsolosluğuna saldırıda bulundu. Sabaha karşı gerçekleşen saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

CHP’nin ABD temsilcisi Yurter Özcan, sosyal medya hesabından Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosluğu'na bir saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Özcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “New York’taki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğumuza bir saldırı olmuş. Çok geçmiş olsun. O vandalların az çok kim olduğunu tahmin ediyoruz da… azıcık adam olsalar bizler ordayken gelirlerdi” ifadelerini kullandı.

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, saldırının sadece maddi zarara sebep olduğunu belirtti. Vatandaşların oy kullandığı Türkevi’nin 46. Cadde üzerinde bulunan camlarına demir levye ile gerçekleştirilen saldırıda yaralanan olmadı.

Başkonsolos, açıklamasında, “Olay anında New York Polis Teşkilatına anında haber verilmiş ve polis ekibinin olay mahalline gelmesi sağlanmıştır. Kimliği belirsiz fail, saldırıda kullandığı demir levyeyi arkasında bırakarak uzaklaşmıştır. Failin belirlenerek yakalanmasının beklendiğini yerel makamlara aktardık” ifadelerine yer verdi.

Özgür, 13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oylar yurt dışında devam ederken gerçekleşen saldırının, oy kullanma süreçlerini etkilemeyeceğini de aktardı.