Moody’s Türkiye'nin kredi notununu değerlendirdi

Türkiye’nin 2021 büyüme tahminini yüzde 3.5'ten yüzde 4'e yükselten Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Turkiye'de devam eden politika değişikliğinin net bir pozitif kredi unsuru olduğunu bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminini revize etti. Böylece Türkiye’nin büyüme tahmini 2021 için yüzde 3,5’ten yüzde 4’e, 2022 için yüzde 4’ten yüzde 5’e yükseldi. Kuruluşun Londra’daki yönetim merkezinden gelen son açıklamada, Turkiye'de devam eden politika değişikliğinin net bir pozitif kredi unsuru olduğuna dair ifadeler de yer aldı.

Anadolu Ajansı muhabirine Türkiye’nin kredi notuna dair değerlendirmelerde bulunan Moody’s’in Londra’daki yönetim merkezinin açıklamasında,“Para biriminin güçlenmesine, sermaye girişlerinin yenilenmesine, döviz rezervlerindeki azalışın durdurulmasına yol açan ve kasım ayından bu yana devam eden politika değişikliği, net bir pozitif kredi unsurudur." ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Daha tutarlı politika çerçevesinin korunduğunu görmemiz gerekiyor. Ayrıca, devam eden yüksek dolarizasyon seviyesinden görülebileceği gibi, yurt içi güvenin henüz geri kazanılmamış olduğunu dikkate alıyoruz” ifadesi yer aldı.

NOT GÖRÜNÜMÜNÜ POZİTİF YÖNDE ETKİLEYECEK UNSURLAR

Moody’s yetkilileri gelecek dönemde hangi gelişmelerin Türkiye’nin not görünümünü olumlu yönde etkileyebileceğine ilişkin bilgiler paylaştı.

● Maliye ve para politikalarına geçişin kalıcı olması

● Enflasyon düşüşü

● Para biriminin güçlenmesi

● Dengeli bir görünüm

● ABD ve Avrupa Birliği ile gerilimlerde azalma

● İstikrarlı ekonomik feform

ILIMLI BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK UNSURLAR NELER?

Moody's, Türk ekonomisinin büyüme görünümüne ilişin değerlendirmesinde, “2020'deki güçlü büyüme, önemli ölçüde sürdürülebilir olmadığını düşündüğümüz güçlü kredi genişlemesinden kaynaklandı. Bu yüksek enflasyona da katkı sağladı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, “Daha güçlü bir küresel büyümenin yaşanması ve yaz aylarından itibaren yabancı turistlerin gelecek olması bu yıl Türkiye ekonomisine bir miktar destek sağlayacak olsa da, büyümeyi ılımlı hale getirecek başka faktörler de var; özellikle çok daha ılımlı kredi büyümesi ve yüksek faiz oranları” yorumunda bulunuldu.