Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 400 milyon dolarlık kredi

Dünya Bankası, Türkiye'de deprem, enerji ve iklim konularında kullanılması için toplamda 400 milyon dolarlık iki ayrı krediye onay verdi.

Dünya Bankası Türkiye'ye toplam 400 milyon dolarlık kredi vermeyi onayladı. Dünya Bankası’nın proje hakkında verdiği detaylara göre, kredinin 265 milyon doları kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığını ve enerji verimliliğini artırmak için kullanılacak.

135 milyon dolar ise nehir havzalarındaki kırsal toplulukların geçim kaynaklarını ve iklime karşı dayanıklılığını artırmak için kullanılacak.

Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü Auguste Kouame, projenin onaylanması vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Dünya Bankası, ülkedeki bina stokunu depreme dayanıklı hale getirme ve bir enerji tasarrufu kaynağına dönüştürme yönündeki iddialı çabalarında Türkiye’yi desteklemekten memnuniyet duymaktadır'' 

 Söz konusu kredi projesinin onaylanmasına ilişkin sözlerini sürdüren Kouame, ''Bu proje, kamu binaları üzerinde odaklanmasına rağmen sağlayacağı başarı ile özel sektörde de benzeri dönüşümleri tetikleyerek Türkiye’nin iklim değişikliğini azaltma ve uyum sağlama gündemine katkıda bulunacaktır” dedi.