Türkiye’nin gururu milli projeler

Türkiye, son yıllarda yaptığı ataklarla birçok alanda başarılı projeler gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda duyurduğu projeler, devletin büyük kararlılığı ile hayata geçmeye devam ediyor. İşte Türkiye'nin kalkınmasına ciddi fayda sağlayacak ve ordu gücünü katlayacak milli projeler..

Bor işleme tesisi

Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'üne sahip olan Türkiye, uzun yıllardır bu madeni işleme konusunda çeşitli girişimlerde bulunuyor. Bor işleme konusunda istenilen seviyeye bir türlü ulaşamamış olan Türkiye, bor madeni konusunda bir yenilik yapma kararı aldı ve hükümet önemli bir adım atarak, yüksek teknolojili karbür tesisi açma hazırlıklarının başladığı müjdesini verdi. Çinli Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de kurulacak olan bor karbür tesisi, madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla, yaklaşık olarak 2 bin kat arttıracak teknolojiye sahip. 

115

Altay Tankı

Türk Savunma Sanayisi’nin en büyük hedeflerinden biri olan ilk Türk muharebe tankı ‘’Altay’’ın seri üretimi devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın karada yer alan en önemli vurucu gücü olması hedeflenen Altay tankı, hem ülkenin savunma gücüne hem de savunma sanayisine ciddi katkı sunacak. 

Bu bağlamda uzun vadede tedariği sağlanacak tank sayısının bin’i bulması planlanıyor, bu şekilde envanterdeki tanklar büyük ölçüde yenilenmiş olabilecek. Tahmini olarak 20 yıla yayılan projenin ekonomik büyüklüğünün 25 ile 30 milyar dolar arasında olacağı düşünülüyor. Altay tankı, üçüncü nesil tank olarak en son teknolojiyle donatıldı ve 21’inci yüzyılın modern orduları için gerekli her türlü taktik yeteneğini sağlayacak şekilde geliştirildi.

215

Yerli otomobil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son yıllarda sıklıkla vurgu yaptığı yerli otomobil projesinin 2021'de yola çıkması planlanıyor. Söz konusu projenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) 50 milyar avro katkı sağlaması ve Türkiye'nin petrol bağımlılığını azaltması hedefleniyor. 

Akkuyu nükleer santral

Türkiye’nin nükleer enerji santralleri kurma süreci devam ediyor. Proje kapsamında 2023 yılına kadar iki nükleer santralin hayata geçmiş olması planlanıyor. Bu bağlamda ülkenin ithal bağımlılığını azaltması planlanan, Akkuyu'da inşaatın çalışmaları sürüyor. İstanbul'un elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilecek olan santral, Türkiye'ye tek kalemde yapılan en büyük yatırım özelliğini taşıyor. Santral, Türkiye'nin elektrik ihtiyacını ise yüzde 10 oranında karşılayacak kapasiteye sahip olacak. Bölgedeki istihdamı da artıracak proje, en yoğun döneminde 10 bin kişiyi çalıştırırken, işletme aşamasında 3 bin 500 kişiye iş imkanı sunacak.

415