Joe Biden ile F-35’ler masaya mı yatırılacak?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi almasıyla F-35 projesinden çıkarılmıştı. Yeni Amerikan Başkanı Joe Biden’ın gelmesiyle S-400 ve F-35 krizinin yeniden gündeme gelip çözüme kavuşturulabileceği uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Detaylar haberimizde…

Rusya’dan hava savunma sistemi satın almayı sebep göstererek ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmış Türkiye için üretilen 6 adet 5.nesil F-35’leri de ABD kendi hava gücüne katmıştı. ABD seçimlerinden biraz önce askeri uzmanlar ve diplomatlar Biden’ın gelmesiyle Türkiye F-35 ilişkilerinin yeniden gündeme gelip F-35 savaş uçaklarımızın geri gelebileceğine dikkat çekti.

18

S-400 KRİZİNDE İNCE DETAY!

S-400 Konusunda NATO anlaşmalarına dikkat çeken uzmanlar, ülke olarak biz tüm NATO toplantılarında Rusya tarafından üretilen sistemlerin NATO içinde dahil edemeyeceğimizin altında imzamız var. S-400’ü NATO sistemine dahil edemeyiz ama kendi amaçlarımız için kullanabiliriz. Zaten NATO kurumsal olarak da bu durumu anlayışla karşılamakta şeklinde değerlendirmekteler.

28

Diğer bir görüş ise Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu’ndan geldi. ABD’de başkan kim olursa olsun Ankara’ya dönük daha pozitif bir tutum emaresi ortada yok. Başkanlıkta Trump kalsaydı ya da başka bir isim başkan olsaydı F-35’ler geri Türkiye’ye satılır mıydı? Ya da PKK/PYD yapılanmalarına silah vermekten vazgeçer ve bu örgütleri lağv eder miydi? Bu sorular da cevaplanması gereken sorular arasında. F-35 savaş uçaklarını ABD kendi hava kuvvetlerine dahil etmesiyle şu an için Türkiye’nin satın alamayacağı gösteriyor şeklinde açıklıyor. 

Gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da Türkiye’yi Ege Denizi’nde karasularına ve Doğu Akdeniz’de Antalya körfezine hapsetme çabalarına karşı durmaya kararlılıkla devam edeceğiz." Açıklamasında bulundu. 

48