Yunanistan-ABD ile ortak tatbikatta!

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin ardından Türkiye’ye karşı kirli oyunlarda ortak hareket eden bölge ülkeleri Yunanistan destek çıkmaya başladı. Yunanistan ordusuna postal veremiyorken ABD’nin hakkımız olan F-35 savaş uçaklarına mı talip? Fransa neden Yunanistan fırkateyn kiralıyor? ABD-Yunanistan ile ortak yapacağı askeri tatbikat detayları haberimizde…

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin ardından silahlanma konusuna ağırlık vereceğini açıklayan Yunanistan'ın 24 adet F-35A savaş uçağı satın alacağı iddia edildi. Yunanistan yaşadığı ekonomik krizler nedeniyle 'orduda postal ve üniforma' krizleriyle gündeme gelirken Savunma için 10 milyar euro gibi bir bütçe ayıran Yunanistan hükümeti, bunu 2024 yılına kadar Rafael savaş uçaklarının satın alınması ve mevcut F-16'ların bir üst modele geçirilmesi için harcamayı planladığı Yunan basınında yer aldı.

110

FRANSA RAFAEL UÇAKLARINI YUNANİSTAN'A SATACAK MI? 

Yunanistan hükümeti, Fransa'dan alacağı Rafael tipi savaş uçaklarının yanı sıra mevcut F-16 savaş uçaklarını bir üst modele çıkarmayı planlıyor. Türkiye’nin Akdeniz’deki sınırlarını işgal eden Yunanistan, Fransa’yla masa başı anlaşmalara imza atıyor. Fransa, Yunanistan’a savaş uçağı ve fırkateyn kiralayacak. Doğu Akdeniz'deki gerilimde Türkiye'nin karşısında saf tutan Fransa, bu hamleyle birlikte Yunanlara askeri destekte bulunuyor.

210

FRANSA YALANLADI! 

Yunan basınının iddiasına göre Yunanistan, Fransa’dan 2 adet FREMM DA tipi fırkateyn kiralayacak. Ayrıca Fransa’dan 18 adet Rafale tipi savaş uçağı alacak. Sonrasında ise Belharra tipi yeni üretim fırkateyn satın alacak. Yunanların iddiasına göre Yunanistan, 12’si yeni olmak üzere 18 Rafale tipi savaş uçağı ve 2 adet fırkateyn kiralamak için anlaşmaya vardı. Ancak Fransız gazetecilerin iddiasına göre Fransa’nın fırkateyn kiralama planı yok. Anlaşmanın önümüzdeki hafta resmen duyurulması bekleniyor. Kiralanması beklenen gemilerin isimleri iddiaya göre Alsace ve Lorraine olduğu yönünde.

ATİNA’YI TÜRKİYE KORKUSU SARINCA SİLAHLANMAYA BAŞLADI! 

10 milyar euroluk bütçe ayıran Yunanistan'ın öncelikli hedefleri arasında, 18 adet Rafael savaş uçağı almak ve kullanılamaz haldeki 4 fırkateyni yenilemek olduğu bununla birlikte 5 bin özel kuvvetler askeri yetiştireceğini ve deniz kuvvetleri için de 4 adet helikopter satın alacağını duyurdu. 

410