Türkiye'nin dünyadaki turizm sesi

Yaptığı etkinliklerle Türkiye’nin adını dünyada sıkça duyuran genç turizmci, World Tourism Forum başkanı Bulut Bağcı, son olarak Afrika'nın yedinci büyük ülkesi olan Angola’da büyük bir başarıya imza attı. Başarılı turizmcinin kişisel hedefi ise; 2023’te turizm bakanı olmak!

Türkiye'nin dünyadaki turizm sesi

''Turizmin Davos'u" olarak 2015 yılından beri Türkiye'de düzenlenen Dünya Turizm Forumu (World Tourism Forum), dünya turizminin önemli temsilcileri ve çok sayıda Türk iş insanının katılımıyla bu yıl Angola'nın başkenti Luanda'da gerçekleşti. Afrika’nın Dubai’si olarak gösterilen Angola'da, 23-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen zirvede Türkiye, 100’e yakın iş insanından oluşan heyetle yer aldı. 1990'ların ortasına kadar ciddi anlamda bir yatırımı olmayan Türkiye, bugün turizm anlamında dünyada ilk 10'da yer alıyor. Türkiye, Dünya turizm formu ile önemli bir başarı hikayesine imza attı. 

Dünya Turizm Forumu (World Tourism Forum) Başkanı Bulut Bağcı, Angola'nın turizmde Türkiye'yi rol model aldığını belirterek, "Angola, turizmde Türkiye modelini uygulamayı, Türkiye'nin birikimlerinden faydalanmayı istiyor." dedi. Bağcı, röportajlarında günlük bir summit veya kongre olmadıklarını sıklıkla dile getirdi. Çin'den ABD'ye kadar global turizme ve Türk turizmine dair içerik oluşturduklarını belirtti. Bağcı’nın hedefinde dünya liderlerini ve turizm alanında söz sahibi insanları forumlara getirerek katılımcıların ufkunu açmak var.

‘’Ülkemize gelen turist sayısını arttırmayı hedefliyoruz’’

Dünya Turizm Formu başkanı Bulut Bağcı, düzenledikleri etkinliklerden sonra bir yılda ülkeye gelen turist sayısının 2,5 kat artarak 3 milyona çıkmasını hedeflediklerini dile getiriyor. Aynı zamanda Angola'da ilk uluslararası otel yatırımını hayata geçireceklerini kaydederek, 390 odalı tesisin kapılarını 1 Aralık'ta açacağını, 2025'e kadar bölgede 2 bin 500 yatak kapasiteli 10 otel yatırımını daha hayata geçireceklerini bildirdi.

"Türkiye'nin turizm geliri 100 milyar dolar olmalı"

Bağcı röportajında, Türkiye'nin geçen yıl 40 milyona yakın yabancı turist ağırladığını belirterek, turizm gelirinin ise 29,5 milyar dolar olduğunu, rakamlarda ilk çeyrekte artış görüldüğünü dile getirdi. Türkiye'nin sahip olduğu turizm potansiyelinin yeterince kullanılamadığını dile getiren Bağcı, "Türkiye 7 bölgesiyle de eşsiz bir turizm cenneti. Deniz-kum-güneşten kayağa, termalden sağlığa, gastronomiden doğaya, tarihten kültüre kadar böylesine farklı turizm çeşitlerinin bulunduğu, harika tesislere ve personele sahip, aynı anda ve yılın farklı zamanlarında dört mevsimin yaşandığı, zengin mutfak kültürüne hakim başka bir ülke yok." dedi. Bağcı, Türkiye'ye ilişkin yurt dışı tanıtımın tek elden, tanıtım ofisinden yapılması gerektiğini kaydederek, "Türkiye güzel bir tanıtımla ve sürdürülebilir stratejiyle turizm gelirini katlayabilir. Türkiye'nin şu anda hak ettiği turizm geliri en az 100 milyar dolar. İstanbul Havalimanı'nın hak ettiği değer bile 100 milyar dolarlık turizm geliri." diye konuştu.

Türkiye'nin yurt dışında tanıtımına ilişkin bazı bürokratik yavaşlıklar yaşandığını dile getiren Bağcı, bunların bir an önce halledilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bulut Bağcı kimdir?

Bulut Bağcı, Dünya Turizm Forumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genç Turizm Liderleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan LinkLine Grubu'nun kurucusudur.

Bağcı, 2009 yılında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünden mezun oldu. 2011 yılından itibaren Markalaşma dalında Harvard Business School Yaz Kursundan mezun oldu. Hem ulusal hem de uluslararası birçok sivil toplum kuruluşunda 8 yıldan fazla iş tecrübesine sahip oldu. Uluslararası arenada ve turizm sektöründe 10 yıldan fazla deneyime sahip olan turizmci,  2008 yılında Genç Turizm Liderleri Birliği'ni kurdu ve 6 yıla kadar Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

2012 yılında yaratıcı yaklaşımları ve etkinlik organizasyonundaki en yeni çözümleri ile yeni bir vizyon getiren LinkLine Group'u kurdu. Şirket, Mart 2013'te Uluslararası Spor Zirvesi, İstanbul gibi birçok dünya zirvesi ve etkinliği düzenlemek için seçildi. Ekim 2012'deki Uluslararası Seyahat Trendleri Zirvesi ve Nisan 2013'teki Uluslararası Seyahat Teknolojileri Zirvesi’ni yaptı.

2015 yılında, dünya turizm liderlerini ve turizm endüstrisi temsilcilerini forumun bölgesel ve yıllık toplantılarında, dünya turizm endüstrisinin geleceğini, yeni trendlerini ve politikalarını bir araya getirmek için Dünya Turizm Forumu'nun kuruluşunu başlattı.

Turizmin Davos'u olarak nitelendirilen World Tourism Forum, 23-25 Mayıs 2019’da Angola'nın başkenti Luanda'da dünyanın dört bir yanından liderleri, siyasi otoriteleri, turizm sektörünün önde gelen isimlerini, STK ve akademisyenleri bir araya getirdi.