Türkiye'nin de aralarında bulunduğu sayılı ülkeden lazer silahı atağı

ABD’den Almanya’ya, Fransa’dan Türkiye’ye, Japonya’dan Güney Kore’ye kadar geliştirilmeye ve üretilmeye başlanan lazer silahları, birçok alanda devletlerin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik yeni bir yarış sahası olarak öne çıkıyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte ülkeler, egemenliklerini her alanda korumak için çeşitli askeri harcamalar yapmaktadır. Füzelerden savuna sistemlerine, silahlı insansız hava araçlarından elektromanyetik savaş araçlarına kadar genişleyen yelpazede, geleceğin savaşlarının uzay ve uydu savaşı olacağını anlayan ülkeler, hem kendilerini hem de mevcut uydularını korumak amaçlı lazer silahı geliştirmeye başladı. Saldırı amaçlı olarak da kullanılacak olan lazer silahları gelecekte “Star Wars” filmlerini aratmayacağa benziyor.

ABD’DEN FÜZERLERİ VURAN SİSTEM

The Drive'ın haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri, yeni lazer silah sistemini 23 Nisan'da New Mexico'daki White Sands atış poligonunda test etti. Lazer silahı, test sırasında havadan fırlatılan bir dizi füzeyi başarıyla imha etti.

Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen sistemin ABD uçaklarının güvenliğini sağlamak, havadan havaya ve karadan havaya füzelerini engellemek için kullanılması planlanıyor.  Lazer silahlarının 2020'nin ikinci yarısında ABD ordusunun hizmetine girmesi bekleniyor. 

ÇİN’DEN İDDİALI GİRİŞİM

South China Morning Post'un haberine göre, Şanghay Optik ve Hassas Mekanik Enstitüsü'deki araştırmacılar, nükleer fizikten yüksek teknolojili silah sanayisine kadar pek çok alanda kullanılabilme potansiyeline sahip şimdiye kadar ki en güçlü lazer ışınını geliştirdi. 

Bilim ve Teknoloji dergisi "Optics Letters"de yayımlanan araştırmada, ışının 5,13 milyar megawattlık güce sahip olması nedeniyle şu ana kadarki dünyada geliştirilen en güçlü lazer unvanını aldığı belirtildi.

Araştırmacılar, lazer ışınını 30 femtosaniye yani 1 saniyenin 30 katrilyonda biri kadar sürede ateşlediklerini kaydetti.

ALMANYA 80 MİLYON EURO HARCADI

Alman Federal Ordusunun geçen on yıl içinde, 80 milyon euro harcayarak lazer teknolojisiyle lazer silahı geliştirdiği bildirildi. Birinci televizyon kanalı ARD'nin konuyla ilgili haberi Federal Savunma Bakanlığı sözcüsü tarafından onaylandı. Harcanan paralar araştırma kurumlarına ve silah üreticisi şirketlere ödendi.

Bakanlık sözcüsü, güçlü lazer kaynaklarının artık bilim-kurgu olmaktan çıktığını, bu yüzden kendilerinin de bu konuda çalışmalar yapmak zorunda olduklarını söyledi. Sözcü öncelikle hava saldırılarına ve füze saldırılarına savunma amaçlı araştırma yapıldığını bildirdi.

Federal Ordu raporlarına göre lazer silahı çalışmaları daha çok kara üslerine ve deniz kuvvetlerine bağlı savaş gemilerine yerleştirmek amacıyla yapıldı. Raporda lazer silahlarının askeri araçlara yerleştirilmelerinin, çok fazla enerji ihtiyacı bulunduğundan henüz mümkün olmadığı belirtildi.

ARD haberinde Rheinmetall Defence ve MBDA isimli silah ürtecisi şirketlerin lazer teknolojisine sahip oldukları ve 2-3 yıl içinde ürettikleri silahları Federal Orduya teslim edebilecekleri kaydedildi. Örneğin Rheinmetall'in deneme amaçlı, lastik tekerlekli 'boxer' model bir zırhlı araç ile konteyner taşıyan bir tıra lazer topu monte ettiği bildirildi.

MBDA ise, küçük savaş jetlerini ve droneleri uçuşları sırasında vurabilecek lazer efektörler geliştirdi. Askeri bir üsse havadan gelecek savaş jeti ya da drone saldırısına karşı, 3 km'lik bir mesafeden lazer efektörlerle savunmanın mümkün olduğu kaydedildi.

FRANSA UYDULARINI LAZER SİLAHILA KORUMAK İSTİYOR

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yeni uzay stratejisi kapsamında uyduları korumak için lazer silahı geliştireceklerini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından duyurulan uzay savunma kuvvetleri kurma planını detaylandıran Florence Parly, ülkenin uzaydaki uydularını korumak için lazer silahı üretileceğini açıkladı.

Lyon yakınlarındaki bir askeri üstte konuşan Parly, "Bugün müttefiklerimiz ve rakiplerimiz uzayı askerileştiriyor." ifadelerini kullandı. Parly konuşmasına, "Toparlamak için vaktimiz daralıyor, harekete geçmeliyiz. Evet, güçlü lazer silahlar geliştireceğiz. Fransa'nın geride kaldığı bir alan." şeklinde devam etti.

Savunma Bakanlığı 4.3 milyar bütçe ayrılacak uzay kuvvetlerinin 2030 yılına kadar tam kapasite ile çalışmasını planlıyor.

Parly, uzay stratejisinin dayandığı temelleri "Eğer uydularımız tehdit altındaysa rakiplerimizin gözünü kamaştırmayı düşünüyoruz. Cevap ve karşılık verme hakkımızı saklı tutuyoruz: Bu uydularımızdan veya nano uydulardaki devriyelerden dağıtılan güçlü lazerlerin kullanımını içerebilir." sözleri ile açıkladı.

Macron Fransa'nın ulusal bayramı Bastille Day arifesinde, eylül ayında yeni bir uzay komutanlığı kurulacağını söylemişti.

GÜNEY KORE HAVA SAVUNMASI İÇİN LAZER GELİŞTİRECEK

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı (DAPA), orduyu modernize etme programı kapsamında drone gibi küçük insansız hava araçlarını tespit ederek etkisiz hale getirecek lazer silah sistemi geliştirmeyi planladığını açıkladı.

Yonhap'ın haberine göre, DAPA, drone gibi küçük insansız hava araçlarını tespit ederek etkisiz hale getirme kapasitesi sahip Block-I kod adı verilen lazer silah sistemi geliştirmek için yaklaşık 74 milyon dolarlık bir proje başlattıklarını duyurdu.

Sistemin 2023 yılına kadar tamamlanmasının planlandığı belirtilen açıklamada, "Sistem, kısa mesafelerdeki küçük hedefleri etkisiz hale getirebilme kapasitesine sahip olacak. Silah sistemini, uydu ve savaş uçağı gibi büyük hedefleri de etkisiz hale getirebilmesi için geliştirmeye çalışıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Lazer silah sisteminin optik fiberlerden gönderilen lazerlerle kısa mesafedeki hedefleri etkisiz hale getirmesi öngörülüyor.

DAPA, elektrik enerjisiyle çalışan lazer sisteminin, ışık hızında hareket ederek çok sayıda seri atış yapabildiği ve tek seferde 2 bin vuruş yapabildiğini kaydetti.

TÜRKİYE LAZER SİLAHINI KULLANMAYA BAŞLADI

Türkiye'nin geliştirdiği lazer silahının, Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu güçlerine destek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanılan Çin Yapımı silahlı insansız hava aracı Wing Loong II'yi Libya'da düşürdüğü iddia edildi. SİHA, ASELSAN yapımı 50 kW güç üreten lazer hava savunma sistemi tarafından Misrata kenti üzerinde uçarken vurularak düşürüldü. Türkiye, ASELSAN ve bir grup özel kuruluşlar ile lazer silah geliştirmek için çalışan ülkeler arasında yer alıyor.

Askeri teknolojiyle ilgili analizleri ile tanınan ArmyRecognition adlı sitenin haberine göre, düşürülen SİHA'nın, Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçlerine destek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kullanılan Çin yapımı Wing Loong II olduğu ifade edildi. Siteye göre SİHA, ASELSAN yapımı 50 kW güç üreten lazer hava savunma sistemi tarafından Misrata kenti üzerinde uçarken vurularak düşürüldü. Çin yapımı Wing Loong II'nin düşürüldüğüne gösteren fotoğraflar geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılmıştı.

Haberde bu gelişmenin 4 Ağustos'ta meydana geldiği ve dünya savaş tarihinde ilk defa yaşandığı aktarıldı. Haberde bu durum, "İlk defa lazer silahı başka bir askeri aracı, gerçek savaş ortamında imha etti" denildi.

Hedefi etkisiz hale getirmek için yoğun ısı yayarak yanmasına ya da arızalanmasının sağlanması mantığıyla çalışan lazer silahlar, başta Çin ve ABD olmak üzere bazı ülkeler tarafından son yıllarda ar-ge çalışmalarının odak noktalarındandı. Türkiye, ASELSAN ve bir takım özel kuruluşlar ile lazer silah geliştirmek için çalışan ülkeler arasında yer alıyor.