Dünya’nın en havalı semtleri açıklandı

Her yıl dünyanın farklı ilçe ve semtlerini değişik kriterlerle belirleyen ve dünyanın en havalı semtleri listesini yayınlayan İngiltere merkezli seyahat dergisi Time Out bu yılda en havalı semtleri listesini yayınladı. Listenin bir numarasında Barcelona'nın Esquerra De L'Eixample semti yer alırken, Türkiye'den de 1 yer listede yer aldı.

Listeyi hazırlarken, bir mahallenin atmosferi, sunulan yiyecek ve içecekler, gece hayatı ve kültürüne bakarken corona virüs pandemisi nedeniyle bu sefer bir mahallenin topluluk ruhunu ön planda tutarak tercihlerini yaptı. Listede, mahalle kültürünün ve komşuluk ilişkilerinin kuvvetli olduğu semtler ön plana çıktı.

112

1-Esquerra de l’Eixample - Barselona / İspanya

İlk sırayı İspanya'nın Barselona kentindeki Esquerra de l'Eixample aldı. Kentteki sıkı tecrit sırasında balkonlarında topluca dans eden sakinlerin yer aldığı muhit, "dünyanın en havalı semti" seçildi. 

212

2- Downtown - Los Angeles / ABD

ABD'deki Los Angeles kentinin merkezi olan Downtown bölgesi de ikinci sırayı aldı. Eskiden şampiyonluk kutladıkları bölgede, basketbol efsanesi Kobe Bryant'ın hayatını kaybetmesinin ardından birlikte üzülen Los Angeles sakinlerinin, siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesine de sessiz kalmadığı vurgulandı.


3- Sham Shui Po / Hong Kong

Hong Kong'un en eski muhitlerinden Sham Shui Po, listede üçüncü oldu. Daha henüz iki yıl önce "işçi mahallesi" olarak tanımlanan yerin "Hong Kong'un kültür merkezi"ne dönüşmesi kutlandı. Evsizlere kalacak yer ve yemek veren Wontonmeen ismindeki hostelin, semtin yeniden canlanmasında çok etkili olduğu ifade edildi.

412