Türkiye'deki Suriyeliler neden savaşmıyor veya savaşa katılmıyor?

İdlib’e gerçekleştirilen hain saldırının ardından 36 askerin şehit olması, toplumda hassasiyet yarattı. Halihazırda Bahar Kalkanı operasyonu sürerken Türkiye’deki savaşabilecek erkeklerin neden Suriye’ye gitmediği sorulmaya başlandı. Peki durum gerçekten sanıldığı gibİ mi?

Dokuzuncu yılına giren Suriye iç savaşının başlangıç noktasını 15 Mart 2011’de gerçekleşen “Öfke Cuması” gösterileri oluşturmaktadır. Deraa, Banyas, Rakka gibi pek çok kentte Suriyeliler sokağa çıktı ve Esad yönetimine karşı ilk kitlesel eylemi düzenledi. Ardından süren karışıklık bir süre sonra savaşa dönüştü.

Türkiye’nin İdlib’e yönelik Bahar Kalkanı operasyonunun başlamasının ardından gelen şehit haberleriyle birlikte hassasiyeti artan vatandaşlar, savaşacak durumda olup da savaşmayan Suriyelilere tepki gösterirken Adana’da darp olayları yaşandı.

Hayata Destek Derneği’nin Bianet'te yayınlanan konuyla ilgili yapmış olduğu çalışma bu konuya ışık tutuyor. “Ülkelerinde kalıp savaşsalardı; bizim askerlerimiz ölüyor, Suriyeliler yatıyor” önyargısını yıkmak için iki senaryo hazırladı.

İki senaryoyu hazırlayan Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu, hazırladığı durum analizinde soruyor:

“Peki hangisi daha zor: kalmak ve savaşmak mı, yoksa diline ve kültürüne yabancı olduğunuz, kendi kaderiniz kadar çocuklarınızın geleceğini de öngöremediğiniz başka bir ülkeye sığınarak yoksunluklar, hor görmeler, istismar etmeler altında aileniz ve kendiniz için asgari yaşam koşullarını oluşturmaya çabalamak mı? Çocuklarınızın bir savaş ortamında yaşamasına razı olur muydunuz siz?”

Hayata Destek Derneği “neden ülkelerinde kalıp savaşmıyorlar” diye soranları, bu soruya iki senaryoyu okuduktan sonra yanıt vermeye çağırıyor.

 NEDEN SAVAŞMADILAR?

NEDEN ÜLKELERİNDE KALMADILAR?