Türkiye İHA ve SİHA programlarıyla başarıdan başarıya koşuyor

Özellikle son yıllarda geliştirdiği İHA ve SİHA’lar ile Türkiye büyük bir başarı yakaladı. Irak, Suriye ve Azerbaycan gibi ülkelerde kullanılan Türk İHA ve SİHA’ları, terör örgütlerine karşı kazanılan zaferlerde büyük pay sahibi oldu. Peki İHA ve SİHA’ların özellikleri neler? Türk şirketlerin İHA ve SİHA programları ne durumda? Yeni üretilen İHA ve SİHA’ların detayları neler?

İHA VE SİHA'LARIN ÖZELLİKLERİ

Terör örgütlerine yönelik taarruzlarda kullanılan İHA ve SİHA’ların birçok farklı özellikleri bulunuyor. İHA ve SİHA’lar; gözetleme, keşif, arama-kurtarma gibi alanlarda etkin bir şekilde kullanılıyor. Hava sahasının savunulması, belirlenen hedeflerin işaretlenmesi, hava savunma sistemlerinin imhası gibi farklı görevleri yerine getirebiliyor. Kanat tipleri, görevleri, motorları, menzilleri ve ağırlıklarına göre İHA ve SİHA’lar farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıklara göre hava araçları arasında sınıflandırma yapılıyor.

111

Özellikle son yıllar içerisinde teknolojinin gelişimi ile birlikte İHA ve SİHA’lara verilen önem oldukça arttı. Devletler bu alana yaptıkları yatırım ile ön plana çıkıyor. Hava araçlarında gelişme kaydeden devletler, savaş durumlarında karşı tarafa oranla büyük üstünlük sağlıyor. Türk İHA ve SİHA’larının, son yıllarda Irak ve Suriye gibi ülkelerde gerçekleştirdiği operasyonlarda büyük başarı sağladığı biliniyor. Terör örgütlerine karşı kazanılan zaferlerde İHA ve SİHA’ların büyük etkisi söz konusu. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Karabağ Savaşı’nda da yerli ve millî İHA ve SİHA’lar, Azerbaycan’ın zaferine önemli katkı sağlamıştı.

211

BAYRAK SAVUNMA İLE BİRLİKTE GELİŞEN İHA VE SİHA'LAR

Türkiye 1990’lı yılların başından itibaren hava savunma sanayii alanına yatırım yapmaya başladı. O dönemde artan terör faaliyetleri ve gelişen teknoloji Türkiye’nin bu alana yoğunlaşmasına sebep oldu. Turna-Keklik, Pelikan-Martı, Gözcü, Öncü, Şimşek ve ANKA gibi İHA’lar Türk Havacılık ve Uzay Savunma Sanayii tarafından geliştirildi. Kamusal anlamda atılan bu adımlarla birlikte, Bayrak Savunma şirketi bu teknolojiyi Türkiye’ye kazandırmak için faaliyet göstermeye başladı. Baba Özdemir Bayraktar ve iki oğlu Haluk ve Selçuk Bayraktar bu alanda büyük çaba gösterdi. BAYKAR’ın ilk İHA sistemi 2007 yılında ülkemize kazandırıldı. Geliştirilen Mini İHA sistemi on binlerce saat uçuş gerçekleştirerek tam zamanında teslimatla Silahlı Kuvvetler envanterine giriş yaptı.

BAYKAR’ın geliştirdiği İHA’ların o dönem içerisinde TSK’nın operasyonlarına büyük etkisi oldu. Geliştirilen projelerden bir diğeri ise Malazgirt Döner Kanat Mini İHA Sistemi oldu. 2009 yılında Kara Kuvvetler Komutanlığına teslim edilen Malazgirt İHA sistemi, dünyada ilk defa TSK tarafından kullanılan mini robotik helikopter sistemi olarak kayıtlara geçti.

411