Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidecek: İttifakların Cumhurbaşkanı adayları vaatlerini açıkladı

Türkiye'de 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne toplam 36 siyasi parti katılıyor. Seçime katılacak olan siyasi partilerin büyük çoğunluğu Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, Emek ve Özgürlük İttifakı, Ata İttifakı ve Sosyalist Güç Birliği İttifakı adları adına beş siyasi oluşum kapsamında seçime giriyor. Peki, bu ittifakların Cumhurbaşkanı adayları kim ve seçmene ne vaat ediyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Yeniden Refah Partisi "Cumhur İttifakı" adıyla seçime giriyor.

Cumhur ittifakının adayı da mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "AKP Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda" 2023 seçim vaatlerini şöyle açıkladı:

“Önümüzdeki dönemde önceliğimiz, elbette 6 Şubat depremlerinin yıktığı şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak olacaktır. 319 bini 1 yılda teslim edilecek şekilde, toplam 650 bin yeni konut yaparak, afetin 11 ilimizde ve mücavirinde açtığı yaraları tamamen saracağız.

Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli ile 81 ili afetlere dirençli şehirler haline dönüştüreceğiz.

Türkiye Yüzyılı'nın anahtarı olarak gördüğümüz yeni sivil anayasa sözümüzü tutmak için çalışmayı sürdüreceğiz.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da toplumumuzun hiçbir kesimine hayat biçimi ve kimlik dayatılmasına izin vermeyeceğiz. Aile kurmaya teşvik etmek için her alanda gençlere maddi katkı vereceğiz.

Hayata geçireceğimiz 'Gelir tamamlayıcı aile destek sistemi' ile hiçbir hanenin gelirinin belirli bir seviyenin altına düşmemesini temin edeceğiz. Aile Koruma Kalkanı Programı ile ev hanımlarının emekliliğine destek vermekten her ailede en az bir çalışan olmasına kadar pek çok uygulamayı başlatacağız.

Kaynağı ülkemizin kendi ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden sağlanacak bir Aile ve Gençlik Bankası kuracağız.

Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek ülkemizi bu sorundan mutlaka kurtaracağız.

Memurundan emeklisine ve işçisine kadar çalışanlarımızın ücretlerini daima enflasyonun üzerinde artırarak refah düzeylerini yükselteceğiz.

Turizmde 90 milyon turist ve 100 milyar dolar turizm geliri hedefiyle yatırımı ve tanıtımı hızlandıracağız.

Ülkemizi 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine ulaştırmaya yönelik hedefimize ulaşana kadar yatırıma, üretime, ihracata yükleneceğiz.

Önümüzdeki dönemde yıllık 5,5 büyüme oranıyla milli gelirimizi bu dönemde 1,5 trilyon dolara, ardından asıl hedefimiz olan 2 trilyon dolara çıkartacağız.

Kişi başına düşen milli gelirimizi önümüzdeki dönemde önce 16 bin dolara, ardından daha yüksek seviyelere ulaştıracağız.

Büyüme sayesinde 5 yılda 6 milyon yeni istihdam oluşturarak işsizlik oranımızı yüzde 7 seviyesine gerileteceğiz.

Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.

Girişimcilere destekle en kısa sürede 15 adet milyar dolar ve 5 adet on milyar değerinde şirket çıkmasını sağlayacağız.

Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz.

Ankara-İstanbul arasında süper hızlı tren hattı kuracağız.

5G teknolojimizi herkesin kullanabilmesi için çalışmalara başlayacağız.

En büyük 10 uydu operatöründen biri haline getirdiğimiz Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracağız.

TOGG'u 7 yılda 1 milyon aracı yollarda görmemizi temin ederek daha da güçlendireceğiz.

Ülkemizin şartlarına uygun bir üretim planlamasıyla hem verimi hem çiftçilerimizin gelirini yükseltecek bir sistem kuracağız.

Değişen ihtiyaçlara göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni restore ederek Türkiye Yüzyılı hedeflerimize daha fazla katkı verecek şekilde geliştireceğiz. 

5 milyon öğrencimize verilen ücretsiz öğle yemeği desteğini devlet okullarımıza yaygınlaştıracağız.

Gençlerin üç temel alanda beceri kazanmalarını sağlayıcı, okul içi ve dışı programlar uygulamaya koyacağız. Bu çerçevede, en az bir müzik enstrümanını kullanabilmeyi, bir yabancı dil konuşmayı ve bir spor dalında lisans sahibi olmayı destekleyeceğiz.

Yaşlı bakım sigortası uygulamasını hayata geçireceğiz."

MİLLET İTTİFAKI NE VAAT EDİYOR?

Altılı masa olarak adlandırılan Millet ittifakı ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Saadet Partisi (SP), Gelecek Partisi (GP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Demokrat Parti’den (DP) oluşuyor.

Millet ittifakının adayı da Kemal Kılıçdaroğlu.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı “İktidarımızın İlk 100 Gününde Yapacaklarımız” başlıklı broşürde şu vaatler yer alıyor:

“Yolsuzluktan elde edilen ve yurt dışına kaçırılan gelirleri geri getirmek için ‘Malvarlıklarının Geri Alınması Ofisi’ kurulacak.

Kalıcı yaz saati uygulamasına son verilecek.

Kızılay ticarethane olmayacak.

Esnaf Bakanlığı kurulacak.

4-5 yerden maaş alma durumu bitecek.

Çiftçilerin ve balıkçıların kredi faizleri silinecek.

Kamuda personel alımında mülakat uygulamalarına son verilecek.

Yazılı ve sözlü sınavda en yüksek puan alandan başlamak üzere liyakat esaslı alımlarının yapılması sağlanacak.

Ticaret Bakanlığı’nı ‘Esnaf ve Ticaret Bakanlığı” şeklinde yapılandıracağız.

Cumhuriyetin yüzüncü yılında 100 bin öğretmen ataması yapılacak, köylerimiz yeniden okullarına kavuşacak.

Devlet okullarındaki evlatlarımıza beslenme desteği başlatılacak.

KHK ile kamudan çıkarılan ancak haklarında adli bir süreç işletilmeyen, soruşturmalarda takipsizlik kararı verilen ya da haklarında beraat kararı verilenler içinde iade süreci başlatılacak.

“İşsiz gençler” olgusunun yerine “üreten gençlik” gelecek, hem tarımsal üretim artacak ham de gençler ve kadınlar kazanacak.

Kamu Özel İşbirliği projelerinde dolar avro bazlı soyguna son verilecek. Yükümlülükler TL’ye çevrilecek.

Uyuşturucu baronlarımızın evlatlarımızı zehirlemesine izin verilmeyecek.

Milletin Mecilisi’nin milletin kör kuruşunun hesabını sorması sağlanacak. Ayrıca ihale vurgunları ve hak ihlalleri ile ilgili olarak Devlet Denetleme Kurulu da harekete geçirilecek.

Aile Destekleri Sigortası Kanunu yürürlüğe konacak. İnsan onuruna yakışan bir sosyal yardım sistemi kurulacak. 

Kamuda israfa son verilecek. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınacak.

Ekonomik ve Sosyal Konsey aktif hale getirilecek.

Sakarya’daki Tank-Palet Fabrikası geri alınıp, Mehmetçiğimize iade edilecek.

Maraş merkezli depremlerde yetersizliği görülen afet yönetim sistemi, kurulacak Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı bünyesinde yeniden yapılandırılacak.

Kentsel dönüşümde merkezi idare ve yerel yönetimlerin tam uyumlu iş birliği için çalışma başlatılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı” adıyla yeniden yapılandırılacak. Yaşanan gıda enflasyonunun, pahalılığın önüne geçmek için acil eylem planı hazırlanacak.

Fındık ve çay stratejik sektördür… Devlet, fındık üreticisi ile rekabet etmeyecek, uluslararası kartellerin üreticinin alın terini sömürmesine izin vermeyeceğiz.

ÇAYKUR’da soyguna son verilecek. ÇAYKUR yeniden üretici dostu olacak. İşçilerin kadro sorunu çözülecek.

Süleyman Şah Türbesi vatan toprağına geri getirilecek.

Siyasi Ahlak Kanunu çıkarılacak. Siyaset kirlilikten arındırılacak. Beytülmale kirli ellerin uzanmasına izin verilmeyecek.

EMEK ve ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI ile SOSYALİST GÜÇ BİRLİĞİ KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLİYOR

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF),Türkiye İşçi Partisi (TİP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (YSP) “Emek ve Özgürlük" ittifakını oluşturuyor. HDP seçimlere Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile katılıyor.

Sosyalist Güç Birliği; SOL Parti (SOL), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Devrim Hareketi (DH), Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nden (TSİP) oluşuyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı ile Sosyalist Güç Birliği ittifakı Cumhurbaşkanı seçimi için bir aday çıkarmadı. İki ittifak da Cumhurbaşkanı adaylarından Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

“CENNETİ VAAT ETMESEK de CEHENNEMİN KAPILARINI KAPATACAĞIZ”

Zafer Partisi, Adalet Partisi, Ülkem Partisi ve Türkiye İttifakı Partisi, Ata ittifakını oluşturdu. Partiye Vatan ve Hürriyet Partisi de dışarıdan destek veriyor. Ata ittifakının Cumhurbaşkanı adayı da Sinan Oğan.

TGRT Haber’de 'Cem Küçük ile Günaydın Türkiye' programına katılan Sinan Oğan seçim vaatlerini şöyle açıkladı:

“Biz ATA İttifakı olarak 13 milyon sığınmacıyı 1 sene içinde göndereceğiz. İstanbul'da 4 milyon kişi gitmiş olacak ve fiyatlar düşmeye başlayacak. 

İstanbul'u Anadolu'ya taşımak için projelerimiz var. Küçük sanayi kentleri kurarak insanlarımızın oralara gitmesini teşvik edeceğiz.  

Döviz sorununda 'faiz sebep enflasyon sonu' bakışını bırakmalıyız. İhracatı sadece paranızı pul ederek attıramazsınız. Ekonomi kadrolarımız hazır. 

Ben gençlere teknoloji çeki vermek istiyorum. Teknoloji ile biraz ilgilensin. Üniversite kazanan her gence bunu vereceğim. Açık ihale ile bunu yapacağım. Gençlerin ne tweet attığına bakmayacağım. Gençler yurt dışına kaçmak zorunda kalmayacak. 

Dış politikamız öngörülebilir. Saygıya dayalı olacak. Bizim dış politikamız güven veren karşılıklı saygıyı da esas alan bir duruş olacak. Günübirlik dış politika yapılmaz. 

Esad ile görüşeceğiz. Oradaki terörü bitireceğiz ve ülkemizdeki Suriyelileri de ülkelerine götüreceğiz. Dış politikamızın esasında Türk dünyası olacak. Biz kardeşlerimizi dış politikada ayrıcalıklı ülkeler statüsüne kavuşturacağız. Orta Doğu'nun iç politikasına fazla bulaşmayacağız.  

Tarım ve Hayvancılık aladında birkaç tane projemiz var. Bunlardan birincisi toprak bütünleştirmeyi sağlayacağız. Miras yoluyla topraklar bölüne bölüne anlamını yitirdi. Onu yeniden birleştireceğiz. Seçtiğimiz belirli alanlarda sanayileri geliştireceğiz. Örneğin yem fabrikası ve gübreyi geliştireceğiz.

Tohumculukta da İsrail tekelinden kurtulmamız lazım. Biz üretimi artırmak için çok önemli işler yapacağız. 

İHA ve SİHA bu ülkenin gururudur. Eksiği varsa tamamlanır. Savunma sanayi projelerini destekliyoruz. Sayın Bayraktar hiç endişe etmesin. Hipersonik seviyeye yükseltilmesi için çalışmaları hızlandıracağız."

Sinan Oğan, “İkinci tura kalamadığımız takdirde cenneti vaat etmesek de, cehennemin kapılarını kapatacağız. Buradan artık kim payına ne düşerse alsın" diyor.