Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsaları hangileri?

Kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, Türkiye'de dijital para borsalarında ilgi arttı. Thodex ve Vebitcoin skandallarının ardından, gözler sanal paraların alım satımının yapıldığı diğer yerli borsalara çevrildi. Türkiye'de en çok kullanılan kripto para borsaları hangileri? Sanal para borsalarında dönen para ne kadar?

Dijital para sektörü kısa süre içinde genç yatırımcılar başta olmak üzere dünyada on milyonlarca kişinin ilgisini çekti. Enflasyon ve Türk lirasındaki değer kaybıyla birlikte, kripto para piyasasında işlem yapan yerli yatırımcı sayısı 5 milyonun üzerine çıktı.

116

Özellikle yüksek getiri oranları nedeniyle kripto paralara olan rağbet artarken, son dönemde yaşanan skandallar yatırımcıların biraz daha temkinli olmasını sağladı. Thodex ve Vebitcoin skandallarının ardından, gözler kripto paraların alım satımının yapıldığı diğer yerli borsalara çevrildi.

Çöküşün başka küçük hacimli yerli borsaları da etkileyebileceği dile getiriliyor. 

216

KRİPTO PARA BORSALARINDA DÖNEN PARA NE KADAR?

Kripto para veri platformu CoinGecko’da yer alan bilgilere göre Türkiye’deki en büyük yerli borsalardan Paribu ve BtcTurk’nin günlük işlem hacimleri artık milyar dolarlarla ifade ediliyor. 

Rakamlar artan ilginin kanıtı olsa da borsalarda bulunan toplam parayı hesaplamak için yeterli veriyi sağlamıyor. Bir kullanıcı elinde bulunan 100 lirayla bir kripto paraya yatırım yapıp, onunla başka bir kripto para satın aldığında işlemlerin hepsi ayrı ayrı toplanıyor. Bu da net rakamları hesaplama noktasında belirsizlikler yaratıyor.

Peki, şu anda Türkiye'de kullanılan kaç kripto para borsası var?

416