Türkiye'de en çok tercih edilen kripto paralar

Finans dünyasını değiştiren kripto paralar, dünyanın her yerinde yatırım aracı olarak tercih ediliyor. Dünyada en fazla kripto para işlemi yapan dördüncü ülke olan Türkiye'de, kripto para hacminin giderek büyümesi dikkatlerden kaçmadı. Özellikle son dönemde hızlı ve kolay para kazanmak için kullanılan kripto paraların Türkiye'deki hacmi 218 milyar dolara ulaştı. Peki, Türkiye'de en çok tercih edilen kripto paralar hangileri?

Türkiye’deki birçok kişi, kripto para borsalarındaki dalgalanmaları önemsemeden yatırım yapmaya devam ediyor. Son dönemde artan büyük para kayıpları da bunun göstergesi. Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve pandemi nedeniyle işsiz kalan vatandaşlar, çareyi kripto para borsalarında arıyor. Dünyadaki kripto para kullanımı verilerine bakıldığında Türkiye, dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.

110

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın başkanın değişmesinin ardından Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 13 değer kaybına uğradı. Enflasyon oranı ise şubat ayında beklenenden fazla artarak yaklaşık yüzde 16'ya yükseldi. İstanbul Borsası’nda yaşanan sert düşüş ve dalgalanmalar da son dönemde kripto paraya olan ilgiyi artıran en büyük nedenler olarak görülüyor. 

210

ABD merkezli araştırma şirketi Chainalysis’in paylaştığı verilere göre, Türkiye’de 24 Şubat ile 24 Mart arasındaki kripto para işlem hacmi 218 milyar TL'ye (27 milyar dolar) ulaştı. Ülkede kripto para borsalarına olan ilginin en büyük sebebi ise hızlı ve kolay kazanç sağlama isteği olarak gösterildi. Kazançlarını altın ve gayrimenkul gibi yatırımlarla değerlendiren Türk vatandaşları, son yıllarda kripto paralara yatırım yapmaya başladı.

Merkez Bankası’nın başkanının değişmesinin ardından gelen hafta sonu 20-24 Mart tarihleri arasında, yapılan kripto alım-satımı ise 23 milyar liraya (2,8 milyar dolar) ulaştı. Bu veriler, geçen yılın aynı döneminde 1 milyar liraya karşılık geliyordu. Türkiye’de aynı hafta Google’daki kripto para aramaları da rekor seviyelere ulaştı.

410