Cinsiyet eşitsizliği: Kadın işsizliği rekor seviyede!

Kadınların, yaşamın birçok alanında karşılaştıkları eşitsizlik ve ayrımcılık pandemiyle birlikte daha da belirgin hâle geldi. TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre, kadın işsizlik rakamlarında ciddi bir artış yaşandı.

Türkiye’deki işsizlik sorunu, koronavirüs (Covid-19) salgını ile birlikte daha da derinleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre son bir ayda erkek istihdamı 117 bin kişi artarken kadın istihdamı 332 bin kişi azaldı.

Yani kadınların payına daha çok işsizlik düştü. Bu durum kadınların  yaşamın her alanında karşı karşıya kaldığı eşitsizlik ve ayrımcılığı bir kez daha gözler önüne serdi. 

KADIN İŞSİZLİĞİ REKOR SEVİYELERE ULAŞTI

2021 Mayıs itibariyle iş arayan ancak iş bulamayan kadınların sayısı 1,6 milyona ulaştı. Cinsiyet bazında bakıldığında durum çok daha ilginç. Son bir yılda kadın işsiz sayısı 228 bin kişi artarken erkek işsiz sayısı yalnızca 25 bin kişi arttı. 

KADIN İSTİHDAMINDA GENEL DURUM 

Türkiye’de çalışabilir yaştaki kadın nüfusu 32,1 milyon seviyelerinde olmasına rağmen, bu kadınların yalnızca 10 milyonu işgücüne dahil edilmiş durumda. Geriye kalan 22,1 milyon kadın çeşitli nedenlerle işgücüne dahil olmuyor. 

İŞSİZLİK DEĞİL İŞ ARAYANLARIN SAYISI DÜŞTÜ

Öte yandan TÜİK’in işgücü göstergelerinde en çarpıcı sonuç aynı anda hem işsiz sayısının hem de istihdamın azalması. Mayıs ayında gerçekleşen 15 günlük kapanmaya rağmen, istihdam ve işsiz sayısında azalma meydana geldi. İşgücüne dâhil olmayan kişi sayısı sadece bir ayda 566 bin kişi arttı. İstidam ise 216 bin kişi azaldı.

TÜİK verilerini değerlendiren uzmanlara göre, işsizlik rakamların düşük çıkmasının önemli nedeni, iş arayanların sayısının düşüşmüş olması.