Soylu: "Türkiye'ye göç dalgası başladı"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şam’daki ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’ye yeni bir göç dalgası başladığını ve ülkelerine geri gönderileceklerini söyledi.

Türkiye’ye gelen göç ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’deki mülteci akınında “karakter değişikliği” yaşandığını söyledi. Suriye’nin başkenti Şam’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yeni bir göç dalgasının başladığına dikkat çekti.

Soylu, “Şam, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Suriye’den son zamanda gelmeye çalışanların önemli bir bölümü Şam ve çevresinden geliyor. İran sınırından Afganistan’ın zorladığının yarısı kadar bir göç Şam’dan geliyor” ifadelerini kullandı.

GERİ GÖNDERİLECEKLER

Suriye’den gelenlerin yüzde 25’inin Şam bölgesinden geldiğini belirten Soylu, ekonomik nedenlerle gelenlerin kampa alınacaklarını söyledi.

“Onlara geçici koruma statüsü vermeyeceğiz. Gerekli mülakatları yaptıktan sonra da bu çerçevede gelenleri tespit edeceğiz ve tamamını güvenli alanlardan kendi ülkelerine göndereceğiz.”

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye sınırında 8 milyonun üzerinde bir göç kitlesi olduğunu ve son beş yılda 2 milyon 500 kişinin engellendiğini açıkladı. Ülkelerine geri gönderilenlerin ise 306 bin 138 olduğunu belirtti.

2021 yılı sonuna kadar 193 bin 293 Suriyelinin Türk vatandaşı olduğunu ve bunların 84 bin 152’sinin çocuk olduğunu ifade eden Soylu, Türkiye’de 700 binin üzerinde Suriyeli çocuk doğduğunu aktardı. Ayrıca 3 milyon 700 bin civarında Suriyelinin de geçici koruma statüsünde olduğunu sözlerine ekledi.