Covid-19 rakamları 4 bine yaklaştı

Koronavirüs vaka sayısının binin altına düşmesinin ardından kapalı alanlarda maske uygulaması tamamen kaldırılmıştı. Maske kuralının kaldırılmasının ardından vaka sayıları hızla tırmanmaya başladı.

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) yasaklarının gevşetilmesinin ardından Türkiye'de de vaka sayıları takip edilerek maske ve diğer pandemi kuralları esnetilmişti. 

Özellikle maske uygulamasının kaldırılmasının ardından vaka sayılarının hızla tırmandığına dikkat çeken uzmanlar, geçtiğimiz yıl hafif geçmesi beklenen Omicron varyantının 10 bin kişinin ölümüne neden olduğuna dikkat çekiyor. 

Şu anda tam aşılılarda hafif semptomların görülmesine karşın tedbirin elden bırakılmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, toplu taşımada maske kullanımını önerdi.

KOCA: "TEDİRGİNLİĞE SEVK EDECEK TABLO BEKLEMİYORUM"

BioNTech'in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, sonbaharda koronavirüs vaka sayılarının artış göstereceğine dikkat çekmiş ve maskenin geri dönebileceğini işaret etmişti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske ve vaka sayılarına ilişkin Yeni Şafak'a açıklama yaptı. Koca Şahin'in açıklamalarını, "Vakalar artıyor. Günlük vaka sayısı üç bini geçti. Daha önce günlük sayı binin altına düşmüştü. Şimdi 4 bine doğru gidiyor. Ama öbür yandan hastane yükünde henüz bir artış gözlemlemiyoruz. Grip benzeri bir tablo ile karşı karşıyayız. Ben vatandaşı tedirginliğe sevk edecek bir tablo beklemiyorum" sözleriyle değerlendirdi. 

Bakan Koca açıklamasında, "Vaka sayısı artabilir ama virüsün mutasyonla birlikte hasta yapma gücü azaldı" ifadelerini kullandı.