Türkiye’de hangi ilde, ne tür tedbirler uygulanıyor?

Türkiye genelinde Covid-19 pandemisinin önlenmesi için alınan önlemler, bazı illerde diğerlerinden farklı uygulanıyor. Peki hangi ilde, ne tür tedbirler uygulanıyor?

Türkiye genelinde Covid-19 pandemisinin önlenmesi için alınan önlemler, bazı illerde diğerlerinden farklı uygulanıyor. Valilik kararıyla bazı illerde maskesiz sokağa çıkmak yasaklanırken, bazı iller dışarıdan gelişlerde karantina şartı uyguluyor. İlk olarak 30 büyükşehirde ve Zonguldak'ta uygulanmaya başlayan şehirlere giriş çıkış kısıtlaması ile hafta sonları sokağa çıkış yasağı da, bu illerden bazılarında kaldırıldı. İşte Türkiye’nin illerinde uygulanan birbirinden farklı önlemler… 

114

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelgeyle 30 büyük il ile Zonguldak'a kara, hava ya da deniz yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışlar geçici bir süre için yasaklanmıştı. Bu yasak ilk olarak Mayıs'ta Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla için kaldırıldı.

Bir hafta sonra, 11 Mayıs'ta da Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ için kaldırıldı. Böylece giriş çıkış kısıtlamaları olan il sayısı 15'e düştü. Bunların 14'ü, nüfusu 850 binin üzerinde olan büyük şehirler.  

214
 Muğla'da son iki haftadır yeni vaka görülmediği ve tapusu olan kişilerin yazlık evlerine gelmek için yaptıkları başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, seyahat kısıtlamasının kontrollü olarak kaldırıldığını biliniyor. 
 
Çok sayıda turist çeken Antalya, Muğla gibi illerde seyahat kısıtlaması kalkarken Balıkesir'de ise hala devam ediyor. Balıkesir Valiliği'nden yetkililer, bunun sebebinin yaş ortalaması olduğunu söylüyor.

Öte yandan 30 büyükşehirden 16'sında seyahat kısıtlamalarıyla birlikte, hafta sonları ve resmi tatillerde uygulanan ve ilk olarak 11 Nisan'da uygulanmaya başlayan sokağa çıkma yasakları da kaldırıldı.

414