Uzmanlar uyardı: Hurafeler aşılama oranını düşürüyor

Doğu ve Güneydoğu’da halk arasında dolaşan hurafeler, Covid-19 aşılama oranının düşmesine neden oldu. En düşük aşılama oranlarından birine sahip Diyarbakır'da insanların aşı olması için kampanyalar başlatıldı.

Türkiye’de Covid-19 kısıtlamalarının neredeyse tamamen kaldırılmasıyla birlikte vaka sayıları da bazı bölgelerde artış gösterdi. Özellikle Kurban Bayramı sonrasında vakaların hızla arttığı bölgelerde aşılama oranlarının da düşük olduğu gözlemlendi.

TÜRKİYE’DE EN AZ AŞILAMANIN OLDUĞU DÖRDÜNCÜ İL DİYARBAKIR

Türkiye’de en fazla vakanın görüldüğü şehirler arasında ilk sırada Siirt gelirken, ikinci sırada ise Diyarbakır yer alıyor. Maske ve mesafe kurallarının göz ardı edildiği şehirde, 128’i yoğun bakımda olmak üzere 570 kişi Covid-19 nedeniyle hastanede yatıyor. Aşılama oranının yüzde 46,6 olduğu Diyarbakır, en az aşılamanın yapıldığı dördüncü şehir.

Aşılama oranının en düşük olduğu 10 ilden 9’u Doğu ve Güneydoğu’da yer alıyor. Bunun en büyük nedeni ise halk arasında dolaşan “aşı hurafeleri”. Covid-19 aşılarının “kısırlık yaptığı” veya “genetik yapıyı bozduğu” yönünde dolaşan söylentiler, insanların aşıdan kaçmasına neden oluyor. Uzmanlar ise hurafelere değil bilime inanmaya çağırıyor.

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, resmi kurumlar ve din adamlarının aşı çağrısı, son günlerde aşılamanın artmasını sağladı. Ancak yine de yeterli seviyede görülmüyor.