Tüketiciler en çok ne kadarlık cep telefonu tercih ediyor?

Türkiye'de ilk cep telefonu 23 Şubat 1994'te, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller tarafından kullanıldı. Türkiye, o tarihten itibaren hızla GSM operatörleri, cep telefonu markalarının pazarı haline dönüştü. Gittikçe artan kullanım internet hizmeti, sosyal ağlar, uygulamalar ve teknik imkanlarla kuvvetlendirildi. Dünden bugüne Türkiye'nin 'alım gücü'nün önemli belirleyicilerinden olan cep telefonları ne kadar? En çok satılan telefonlar kaç lira?

Bugün, ilk cep telefonunun kullanımının üzerinden tam 26 yıl geçti.  Lüks otomobillerde bulunan araç telefonları ile 1G teknolojisi ile tanışan Türkiye, SMS ve veri aktarımı ile 2G teknolojisine geçiş yaptı. 2016 yılında Türkiye yine bir atılım ile 4G teknolojisine geçerken, bugün cep telefonlar tablet ve bilgisayarların yerini aldı. 

165
Tüketiciler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte alışkanlıklarında önemli oranda dönüşüme giderken, Türkiye'de ilk satılan cep telefonlarının ücretleri 1000 dolara kadar çıkıyordu. Belirli bir kesimde ayrıcalıklı olarak kullanılan cep telefonlarında bugün kullanım yaşı neredeyse 9'a kadar düştü. 
265

Motorola StarTac

Uzay teknolojilerini, yapay zekan, VR ve AR'ın aktif olarak günlük hayatta kendisine yer bulduğu günümüzde kişilerin telefon seçiminde, şarj süresi, kamera özellikleri, ses, depolama gibi özellikler ön plana çıktı. İşte Türkiye'de geçmişten bugüne en çok kullanılan cep telefonu modelleri...

465