Türkiye'de dolar neden yükseliyor?

Dün gece 7.55 seviyelerine kadar yükselen dolar, piyasaların yeniden hareketlenmesine neden oldu. ABD tahvil satışlarının ardından Türkiye'de dolar neden yükseldi?

Amerika’da 10 yıllık tahvillerin faizi yüzde 1.60’a çıkınca, Türkiye’de de dolar yükselişe geçerek 7.55 seviyelerini gördü. Daha sonra küçük bir düşüşle aftanın son gününe 7.53 seviyesinde başladı.

Peki, ABD’deki tahvillerin faizi Türkiye’de doların yükselmesini nasıl etkiliyor?

Ülkede artan enflasyon beklentisinin yükselmesi, ABD’de enflasyon beklentisini de beraberinde getirdi. Beklentinin yükselmesi tahvillerin satışı ile sonuçlanırken, fiyatlardaki düşüş de getirisinin yükselmesini tetikledi.

FED Başkanı’nın konuya ilişkin beklenen açıklamayı yaparak piyasaları rahatlatmaması da Türkiye’de doların yükselmesinin nedenlerinden birisi oldu. ABD dolarının değerinin artmasına neden olan bu tahvil satış süreci, dolar endeksinin 91.7 seviyelerine kadar yükselmesiyle sonuçlandı.

ABD Başkanı Joe Biden’in Covid-19 pandemisine karşı ekonomiyi desteklemek için Senato onayı ile alması beklenen 1.9 trilyonluk paketin ve FED’in (Amerikan Merkez Bankası) izlediği parasal genişleme politikasının enflasyonu tırmandırması bekleniyor.

Bu nedenle, tahvillerin 1.60 sınırına kadar yükselmesi Türkiye piyasalarını hareketlendirerek doların 7.55’lere kadar yükselmesine neden oluyor. Ülkede artan enflasyon beklentisinin yükselmesi, ABD’de enflasyon beklentisini de beraberinde getirdi.