Gazprom Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını artırdı

Rus enerji şirketi Gazprom, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını yüzde 138,8 artırdığını ve yıl sonuna kadar yaklaşık 25 milyar metreküp doğalgaz sevk etmeyi planladığını açıkladı.

Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde enerji ve doğalgaz kıtlığı yaşanırken, en büyük gaz ihracatçılarından Rusya’nın arzı artırması talep ediliyor.

Türkiye’de ise dünyadaki tedarik probleminden etkilenmemek için gerekli adımların atıldığı açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yer altı doğalgaz depolarının dörtte üçünün doldurulduğunu ve gelecek haftalarda ise tamamını doldurmayı planladıklarını belirtti.

Rus enerji şirketi Gazprom Export Başkanı Elena Burmistrova, bu yılın ilk dokuz ayında Türkiye’ye yapılan doğalgaz sevkiyatının geçen yıla göre yüzde 138,8 arttığını söyledi.

Burmistrova, 2021 yılı sonuna kadar Türkiye’ye 24-25 milyar metreküp doğalgaz ihraç edilmesini planladıklarını açıkladı. Ortalama fiyatın ise bin metreküpte 270 dolar düzeyinde gerçekleşeceğini belirtti.

Avrupa’ya yapılacak doğalgaz sevkiyatına da değinen Burmistrova, sonbahar-kış dönemine depolama tesislerinde doğalgaz açığıyla gireceklerini ifade etti. Gazprom yetkilisi, Avrupa ve Türkiye’ye yıl sonuna kadar 183 milyar metreküp doğalgaz sevk etmeyi planladıklarını söyledi.