Erciyes Üniversitesi Covid-19 aşı denemelerine başlıyor

Çin'den yayılarak dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) için aşı çalışmaları da tüm hızla devam ediyor. Son olarak Erciyes Üniversitesi (ERÜ), hayvanlar üzerinde aşı denemelerine başlayacağını duyurdu.

Erciyes Üniversitesinde (ERÜ), yapılan yazılı açıklamada, Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) araştırmacılarının, Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve ERÜ tarafından desteklenen projeler kapsamında Kovid-19'a karşı iki farklı teknolojiyle hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Covid-19'a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı adayının deney hayvanları üzerinde denemelerine 15 Mayıs itibarıyla başlandığı ifade edilerek, devam eden süreçte hayvanlarda aşı adayının etkinliğinin test edileceği kaydedildi.

Covid-19'a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği, bu aşı adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise haziran ayı içerisinde başlanmasının öngörüldüğü belirtildi.