Türkiye'den Yunanistan'a açık uyarı: "Kaşınmaya devam ediyor!"

Türkiye - Yunanistan gerilimi sürerken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan kritik bir açıklama geldi. Çavuşoğlu açıklamasında "Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor" dedi.

Ankara Haymana'daki bir sempozyumda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye - Yunanistan gerilimine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. 

Ağustos ayı ortasından bu yana gerilimin tırmandığı Yunanistan'a açık şekilde bir uyaran Çavuşoğlu, "Kadim Türk yurdu Anadolu’yu Yunan mezaliminden kurtardığımız yer burasıdır. Bugüne geldiğimizde biz Ege’nin iki yanında komşuluk haklarına saygı duyalım derken Yunan hala kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

Çavuşoğlu konuşmasında ayrıca, "Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır. Yıllar sürmüş savaşlardan yorgun düşmüş Türk ordusu milletiyle ve imanıyla bu büyük imtihanı başarıyla vermiştir. Bugün şartlarımız bambaşka ama aynı sarsılmaz imana sahibiz. Herkes aklını başına alsın. Özellikle Yunanistan’a söylüyoruz. Başkalarının maşası olmayın. Tahriklere devam etmeyin. Çünkü Türkiye’nin dostluğu kadim, husumeti vahimdir. Bunu da aklınızdan çıkarmayın" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözlerine Yunanistan Cumhurbaşkanı Miçotakis, 'Hayır Sayın Erdoğan, Yunanistan'da dayılıklara geçit yok' sözleri ile yanıt vermişti.