İran basınından Türkiye'ye Yemen tehdidi

ABD ve Suudi Arabistan arasında yaşanan kopmanın ardından bölgede Yemen'e ilişkin yeni bir süreç başladı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) barışçıl söylemleri İran'da tansiyonu yükseltti. İran basınında yer alan haberlerde Türkiye üstü kapalı bir biçimde tehdit ediliyor.

Yemen’de süregelen savaş dünya ülkelerinin de gündeminde. Son olarak Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Suudi Arabistan ziyaretinde konuşulan Yemen savaşı İran’ın da yakın markajında.

Türkiye’nin Yemen’deki savaşa müdahil olacağına dair iddiaların gündeme geldiği İran basınında, Türkiye’ye de üstü kapalı bir biçimde tehditler yer aldı.

İran güvenlik kurumlarına yakınlığı ile bilinen medya kuruluşlarında yer alan haberlerde, uzun süredir Ankara ve Riyad arasındaki ilişkilerin gerginliğine de dikkat çekildi.

İki ülke yetkililerin olumlu açıklamalarının ardından gelen yakınlaşma sinyalleri iddiaların zeminini oluştururken Biden yönetiminin Suudi Arabistan’dan Yemen savaşı için desteğini çektiği de hatırlatıldı.

Husilerin ‘yabancı terör örgütü’ listesinde çıkarılması, Riyad yönetiminin Ankara’dan yardım talep edebileceği şeklinde yorumlandı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den silahlı insansız hava aracı (SİHA) satın almak istediğini açıklaması iddiaları güçlendiren gelişmeler arasında gösterildi.