Türkiye ve Rusya Su-57 savaş uçaklarını birlikte mi üretecek?

ABD'li The National Interest, Türkiye ile Rusya’nın savunma sanayi konusunda ortak işbirliği yapabileceğini öne süren bir yazı yayımladı ve Amerika ile Türkiye’nin arasının F-35’ler nedeniyle açılmasının ardında, Türkiye’nin beşinci nesil bir savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için programa ortak olabilme ihtimali olduğunu öne sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yayın kuruluşu The National Interest, Türkiye ile Rusya’nın savunma sanayi konusunda ortak işbirliği yapabileceğini öne süren bir yazı yayımladı. Söz konusu içerikte, Amerika ile Türkiye’nin arasının F-35’ler nedeniyle açılmasının ardında, Türkiye’nin beşinci nesil bir savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için programa ortak olabileceği vurgulandı.

İçerikte yer alan, özellikle stealth platformlar açısından, Türk-Rus havacılık endüstrilerinin işbirliği için uygun zeminin olabileceği iddiası her iki ülkenin “çıkarları ve imkanları” çerçevesinde aktarıldı. Her iki ülkenin de teorik olarak olası bir ortaklıktan büyük oranda fayda elde edeceği ifade edilirken bu husus; Rusya’nın motor üretimi konusundaki uzmanlığı ve Türkiye’nin savaş uçağı geliştirmek için nakit akışı sağlaması ile gerçekleşebileceği ifade edildi.

‘ORTAK ÜRETİM’ ÜTOPİK BİR HAYAL Mİ?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’da, geçtiğimiz aylarda Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemine ait bazı aksamaların Türkiye topraklarında ortak bir şekilde üretilmesi olasılığının gözden geçirildiğini söylemişti. Bununla birlikte Rusya Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Müdürü ve Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi üyesi İgor Korotçenko, ortak üretim konusunun Türkiye’nin ne kadar hazır olduğuna bağlı olduğunu belirtti.

Ortak parça üretiminin gelecekteki anlaşmaları bağlayabileceğini, mevcut anlaşma ile Rusya’da üretilmiş hazır sistemlerin alınmasının öngörüldüğünü belirten Korotçenko “Türkiye’de S-400 sistemlerine yönelik bir servis merkezinin kurulması ihtimalini de dışlayamayız” ifadelerini kullandı.

Birçok bölgede askeri eylemler yürüten Türkiye’nin zırhlı araçları için aktif koruma komplekslerine ihtiyacı olduğunu belirten Korotçenko “Zırhlı araçların korunması önemli bir konu. Bu nedenle Türkiye’ye koruma kompleksi sevkiyatı yapılabilir, ileride de Türkiye’de üretim gerçekleştirilebilir. Havadaki füzeler aktif koruma sistemleri ile imha edilebilir. Türkiye Rusya’ya bu konuda bir talepte bulunursa bu da incelenebilir” dedi.

The National Interest, aynı zamanda NATO tarafından Felon adı verilen Su-57 savaş uçaklarının Rusya’nın en gelişmiş hava platformu olarak nitelendirilmekle birlikte teknik ve mali sorunlar nedeniyle birçok engele takıldığını da belirtti. Ancak buna rağmen uçakların geliştirme sürecinin devam ettiği ve “İlerleyen zamanlarda birkaç ülke Su-57 ve belki programın kendisini satın almak isteyebilir.” yorumu yapıldı.

Geçmişte Rusya ile Su-57 projesinde birlikte yer alan Hindistan gerçekleştirilen testler sonucunda platformun isterleri karşılamadığını ve yüksek maliyetini gerekçe göstererek programdan ayrılmıştı.

SU-57’NİN GELECEKTEKİ ORTAKLARI

National Interest Su-57 programının potansiyel ortaklarını değerlendirirken “Çin ve Türkiye gibi birkaç ülke Su-57 programının gelecekteki ortakları olarak kabul edilmektedir”  ifadelerine yer verdi. Son olarak içerikte, “Türkiye’nin yakın zamanda Rusya’dan S-400 hava savunma füze sistemi satın alması üzerine ABD’nin F-35 programındaki yaptırımları baz alınınca, Ankara, Su-57 projesinde Moskova ile ortak olmaya eğilimli” olduğu yönünde kendi içinde tutarlı görünen ancak gerçek hayatta karşılık bulması mümkün olmayan bir değerlendirme sunuldu.

Ayrıca Çin’in de ABD’den sonra beşinci nesil savaş uçağı geliştirip operasyonel hale getiren ikinci ülke olduğunu ve mevcut projelerinde iyileştirmeler yaparak devam ettiğini hesaba kattığımızda Rusya’nın Su-57 projesine katılmanın ekonomik bir külfetten başka bir şey kazandırmayacağı aşikardır. Tüm bu hususlar doğrultusunda değerlendirmeler yapan uzmanlara göre, bu noktada potansiyel ortak olarak aktarılan Türkiye ve Çin’in mevcut konjonktürde projeye dahil olmaları pek mümkün ve gerçekçi görünmemektedir.