Türkiye ve Japonya arasında SWAP anlaşması imzalanacak mı?

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru Çin’de ortaya çıkan yeni tip korona virüs (Covid-19) kısa sürede tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. Toplumsal yaşantının tamamen durmasına neden olan Covid-19 salgını, küresel piyasalardaki dengeleri de sarstı. Küresel ticaret durma noktasına gelirken, haliyle ülkelerin gelir kalemlerinde düşüşler meydana geldi. Bu durum ülkelerin döviz darboğazına girmesine neden olurken, ülkeler arası para takasını ön gören Swap anlaşmalarını gündeme getirdi.

Çin’in Vuhan kentinden kısa süre içerisinde 185’ten fazla ülkeye yayılan Covid-19 virüsü 11 Mart’ta Türkiye’de de görüldü. Virüsün görülmesiyle birlikte alınan tedbirlerin çapı genişletilirken, ekonomik verilerde aşağı yönlü bir tablonun ortaya çıkmaması için tüm önlemler alındı. Fakat tüm küresel piyasalar durgun olduğu için Türkiye’nin mart ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17,81 oranında düştü.

MERKEZ BANKASINDAN SWAP ATAĞI

Dünya ekonomilerinde yaşanan durgunluk merkez bankalarını uluslararası parasal işlemlere yönlendirdi. Türkiye Merkez Bankası da döviz kurunun piyasalar üzerindeki etkisini kırmak için Swap görüşmelerini başlattı. Son açıklanan verilere göre ise Türkiye Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası Swap anlaşması revize edildi. Hattın kapasitesi 5 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve Katar Riyali’nden 15 milyar dolar karşılığı Türk Lirası Katar Riyali’ne yükseltildi.

Diğer taraftan Asya’nın en büyük dünyanın ise ikinci büyük ekonomisi olan Çin ile de geçtiğimiz yıl Swap anlaşması imzalamıştı. Çin Merkez Bankası, geçtiğimiz yıl haziran ayında Türkiye’ye 1 milyar dolar değerinde fon aktardı. Türkiye ile Çin merkez bankalarının 2012'de imzaladığı TL-Yuan Para Takas Anlaşması (swap) kapsamında Türkiye'ye aktarılan ilk yüksek miktardaki fon olma özelliği taşıyor.

Çin’in ardından bir diğer Asya ülkesi olan Japonya ile de Swap anlaşmasının imzalanacağı gündeme gelmiş durumda. Peki Japonya ve Türkiye arasında Swap anlaşması imzalanacak mı?

JAPONYA VE TÜRKİYE ARASINDA SWAP ANLAŞMASI

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye’nin sağlık dönüşümünde kırılma noktası niteliğinde olan şehir hastanelerinden Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış törenine katıldı. Video konferans yöntemiyle açılış programına katılan Abe, Türkiye’ye tıbbi ve finansal destek vermeyi planladıklarını belirtip “Acil durum kredileri de dahil olmak üzere finansal bir katkı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Abe’in ifadeleri iki ülke arasında imzalanması muhtemel olan Swap anlaşmasını gündeme getirdi.

CAPİTAL ECONOMİCS'İN YORUMU

Capital Economics de yayınladığı raporda Japonya Başbakanının sözlerinin Swap’a ilişin olacağı dile getirildi. Raporda Abe’nin bu sözlerinin bir Swap anlaşmasının habercisi olabileceği yorumu yaptı. Japonya ile Türkiye Merkez Bankaları arasında Swap anlaşması için görüşme yapıldığı bir süredir piyasada konuşuluyordu. Japon Başbakan’ın konuşmaları da bunu habercisi oldu. Katar’la anlaşma oldu ve Doha’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervlerine 10 milyar dolar katkı geldi. Japonya ile ne kadarlık anlaşma imzalanacağını zaman gösterecek.