Türkiye ve Avrupa’da çocuk desteği: Hangi ülke ne kadar yardım yapıyor?

Avrupa’da doğurganlık oranının düşmesi nedeniyle, ülkelerin yaş ortalaması bir hayli yükseldi. Türkiye’nin de aralarında olduğu çok sayıda ülke çocuk teşvikini arttırmak için çeşitli yardım kampanyaları uygulamaya başladı. İşte ülkelerin çocuk teşviki için başlattığı destek kampanyaları…

 Avrupa’da doğurganlık oranının yıldan yıla azalması nedeniyle ciddi bir ‘’gençlik’’ sorunu yaşanıyor. Yaşlı nüfusun son yıllarda rekor seviyeye ulaşmasıyla, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri çocuk teşvikini arttırmak için çeşitli yardım kampanyaları uygulamaya başladı.

Peki, çocuk teşviki için bedava tatil, vergi muafiyeti ve para yardımı yapan ülkeler hangileri?

İşte ülkelerin çocuk teşviki için başlattığı destek kampanyaları…

119
● Türkiye

Türkiye, Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri olmasına rağmen hükümet gençlerin daha erken evlenmesini ve en az üç çocuk yapmasını istiyor. Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çocuk teşviki için devlet tarafından bazı destekler ailelerin hizmetine sunuluyor. 
219
Türkiye’de 2015’ten bu yana her çocuk için ailelere maddi yardım yapılıyor. Doğan her çocuk için yalnızca bir defa bu ödemelerden yararlanılabiliyor. Devletin bu yardımı yaparken aradığı tek şart, anne veya babadan en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması. Devletin çocuk için ödediği rakam ise çocuk sayısına göre farklılık gösteriyor. Birinci çocuk için 300 Lira, ikinci çocuk için 400 Lira, üçüncü çocuk için ise 600 Lira tutarında ödeme gerçekleştiriliyor. 
● Almanya

Dünya genelinde en çok çocuk parası ödeyen ülkelerin başında ise Almanya yer alıyor. Almanya’da ilk iki çocuk için aylık 219 euro, üçüncü çocuk için 225 euro, dördüncü ve her ilave çocuk için 250 Euro yardım yapılıyor. Üstelik birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi devlet, vatandaşlık şartı aramıyor. İki ebeveyn de yabancı olsa dahi ülke sınırları içerisinde doğan her çocuk bu parayı almaya hak kazanıyor. 
419