Türkiye ve Almanya’dan “yapay zeka” ortaklığı

Türkiye, en önemli ticari ortaklarından biri olan Almanya ile ilişkileri daha da ileri taşıyacak. “Yapay zeka” ve “4. Sanayi Devrimi” konularına yönelik Berlin’de düzenlenen konferans’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'de katıldı.

Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı, Bakan Varank ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'in katılımıyla Berlin'de gerçekleştirildi. Konferansa Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği  ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan ve çok sayıda  akademisyen ve sektör temsilcisi katıldı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye ve Almanya yapay zeka alanında işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katılımıyla düzenlenen Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferası'nda konuşan Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, iki ülkenin yapay zeka alanında yoğun bir işbirliğine gideceğini söyledi. Bakan Altmaier, yapay zeka alandaki işbirliğinin makina sanayisi, elektroteknik ve lojistik sektörlerini kapsayacağını kaydetti. 

Altmaier bugün Berlin'de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, yapay zekanın mevcut çalışma yöntemlerini kökten değiştireceğini belirterek, şimdiden katma değer sağlamaya başladığını kaydetti. Ekonomideki dijital dönüşüm için uluslararası işbirliklerinin önemine vurgu yapan Altmaier, bu bağlamda Alman hükümetinin üç milyar euro araştırma ve geliştirme bütçesi ayırdığını söyledi.

Veri tabanı oluşturulacak

Yapay zekanın sürücüsüz otomobiller veya endüstride kullanıldığını ifade eden Alman bakan, "Kullanım alanlarıyla ilgili büyük potansiyeller mevcut. Ancak uluslararası rekabet büyük" diye konuştu. Altmaier, bu bağlamda Avrupa'da bir veri tabanı oluşturulması için girişim başlatacağını da sözlerine ekledi.

Yapay Zeka Enstitüsü kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Türkiye ile Almanya arasında yakın ekonomik ilişkilerin bulunduğuna işaret ederek, "Artık bu ilişkiler daha farklı bir düzeye çıkacak" dedi.

TÜBİTAK bünyesinde bir Yapay Zeka Enstitüsü oluşturmak istediklerini belirten Varank, "Bu kurum, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirecek, akademide üretilen bilimsel çıktıları, kamu ve özel sektörün hizmetine sunarak bir köprü vazifesi görecek" diye konuştu.

Yeni teknolojilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerini de anlatan Varank, "Dijital teknolojileri geliştiren firmaların, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine destek olarak bu alandaki yatırımların sayısını artırıyoruz" dedi. Bakan Varank ayrıca Bilim İnsanı Destek Programları ile yapay zeka ve ilgili alanlarda burslar verdiklerini kaydetti.

Almanya ile işbirliğinin önemine de vurgu yapan Mustafa Varank, bu bağlamda Alman Yapay Zeka Araştırmaları Merkezi, Federal Yapay Zeka Derneği ve Almanya'da yapay zeka konusunda uzmanlığı olan üniversitelerle iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. Varank, Türk-Alman Yapay Zeka Konferansı'nın ikincisinin gelecek yıl Ankara'da gerçekleştirilmesi için Altmaier ile hemfikir olduklarını da sözlerine ekledi.