Türkiye uzaya adım atmaya hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlanacağını açıkladı. Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca'nın da yıl sonuna kadar envantere ekleneceğini söyledi...

Ankara'da Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi' açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli roket motorunun uzay denemelerine yakında başlanacağını açıkladı.

Gündeme dair birçok konuya değinen Erdoğan, Karadeniz'de 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin bulunmasının ardından bir kez daha müjde verdiğini söyleyerek "Milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlayacağız" ifadelerini kullandı.

 Savunma Sanayii'nde dışa bağımlılığın %70 seviyelerinden %30'a kadar indiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin son 5 senede 350 proje başlattığını ve 700'e yakın savunma projesine sahip olduğunu belirtti.