Türkiye uçak gemisi üretmek için hazır mı?

Türkiye’nin gerçek anlamda uçak gemisine sahip olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanının bu talimatı, savunma sanayisini hareketlendirdi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin uçak gemisi üretebilecek bir seviyede olduğunu ve bunun için detaylı çalışmalara başlandığını söyledi. Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçak gemisi çağrısına Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk İsmail Kaptanoğlu, geminin en kısa sürede ve en düşük maliyetle üretilebilmesinin mümkün olduğunu belirterek ilk karşılığı verdi. Cenk İsmail Kaptanoğlu, bunun için özel ve askeri tersanelerin yanı sıra savunma sanayisinde faaliyet gösteren kamu kurumlarının ve özel şirketlerin iş birliğine gitmesi gerektiğini ifade etti.

110

UÇAK GEMİSİ İLE İLGİLİ ÇOK DETAYLI ÇALIŞMALAR BAŞLADI! 

Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçak gemisiyle ilgili deklarasyonunun sektör için bir talimat olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Demir, “Cumhurbaşkanımızın açıkça söylediği gibi, Türkiye’de gemi endüstrisi ve gemi mühendislerimiz bir uçak gemisi şu anda Anadolu gemimiz veya onun daha ileri modellerini tasarlayıp imal etmeye muktedirler” dedi.

210

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) Genel Müdürü Özgür Güleryüz, 31.08.2020 tarihinde Habertürk Bloomberg televizyonunda Finans Merkezi programına canlı yayın konuğu olarak katıldı. Özgür Güleryüz, ihtiyaç tanımlanması durumunda askeri denizcilik ekosistemi olarak bu ürünün üretilebileceği konusunda bir tereddütlerinin olmadığını söyledi.

Türk askeri gemi ekosistemi, bugünkü tecrübesi ve yeteneği ile uçak gemisi üretebilecek seviyede. Savunma Sanayii Başkanlığı,  gemi inşaat sektörünün askeri gemi inşa alanındaki başarılarını rakamlarla açıklamış ve sektörün geldiği noktayı gözler önüne sermişti. Açıklanan rakamlara göre sektör, 3 kıtada 9 ülkeye 130 adet deniz platformu ihraç etti. Bu ihracatların toplam tutarı 3 milyar dolar olduğu bilinmektedir.


410