İbrahim Kalın ve Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye operasyon çıkışı: "Her an yapılabilir"

Tahran'da gerçekleştirilen Türkiye - Rusya ve İran görüşmesinin ardından Suriye'ye yönelik operasyona dair farklı açıklamalar gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, operasyona ilişkin açıklama yaptı.

Tahran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi ve Putin görüşmesinin ardından Türkiye'nin Suriye operasyonuna ilişkin farklı açıklamalar gelmişti. 

Suriye'nin kuzeyine yönelik yapılması planlanan operasyona ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "kimseden izin alacak" değiliz vurgusu yaparak, "Kendi güvenlik risklerimizle ilgili değerlendirmemiz bağlamında böyle bir operasyon her an yapılabilir" ifadelerini kullanıldı. 

BM'nin 2254 sayılı kararını hatırlatan Kalın, "Fakat maalesef sahadaki gelişmeler bunun tersi yönünde oldu. İdlib bölgesinde biz 4 milyona yakın nüfusun güvenliğini sağlıyoruz, bir taraftan da terör tehdidi ile mücadelemiz devam ediyor. O yüzden de Cumhurbaşkanı'mız yeni bir askeri harekatın her an olabileceğini söyledi" dedi. 

Katıldığı canlı yayında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Suriye operasyonuna değinerek, "Rusya ve ABD sözlerini tutmadılar. 2019 yılında ABD ile müzakere ettik, ortak açıklama yaptık. Rusya ile Soçi'de mutabakata vardık. Her ikisi de teröristleri bölgeden temizleyeceklerdi. Temizlemedikleri gibi ABD silah desteğini devam ettiriyor. Suriye'yi mi bölmek istiyorsunuz, bize mi karşısınız? ABD'nin bunu açıklaması gerek. 

Herkes yorumda bulunabilir, ama yorumda bulunan ülkelerin kendilerine bir tehdit olduğunda neler yaptığını hepimiz gördük. Başkalarının ne dediği önemli değil ülkemize yönelik tehdidi bertaraf etmek bizim görevimiz. Aynı zamanda siyasi faydası da var çünkü Suriye'nin toprak bütünlüğü açısında önemli bu operasyon. Türkiye her türlü hazırlıklarını yapıyor. 'Bir gece ansızın' artık mottomuz haline geldi" dedi. 

SURİYE'DEN AÇIKLAMA

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yeni bir harekât planının devam ettiği belirtilirken, Şam yönetiminden kritik bir açıklama geldi. 

Suriye devlet ajansı SANA'da yer alan haberde, "Suriye ordusunun, Türkiye'nin herhangi bir olası saldırganlığına karşı koymaya tamamen hazır olduğu" ifadeleri yer aldı. 

Halep ve Haseke çevresinde top atışları olduğu iddialarına da yer verilen ve askeri bir kaynağa atfedilen haberde, "Türk rejiminin Suriye topraklarında son iki gündür yaptığı provokasyonların, farklı bölgelere ve silahlı kuvvetlerimize ait bir dizi noktaya yönelik saldırıların yoğunlaşmasıyla, cesur ordumuzun bu rejimin ve onun terör örgütlerinin olası her türlü saldırısına karşı koymaya hazır olduğunu teyit ediyoruz" ifadeleri yer aldı. 

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ağustos'ta Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşme öncesinde tahıl koridoruna ilişkin de açıklama yapan Kalın, "Hem Batı'nın içinde olacak hem NATO üyesi olacak hem de Rusya ile bu ilişkileri yürütebilecek bir ülke var mı? Yok" derken Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, "Odesa'ya yapılan saldırı hepimizi endişelendirdi. Liman'ın işleyişini engelleyecek bir saldırı değil, Rusya oradaki askeri yapılanmayı vurduk dedi ama böyle saldırıların tekrarlanmaması gerekir. Sürecin devam etmesi için yapıcı rolümüzü devam ettireceğiz. Plan işlemezse çok sıkıntı olur. Çünkü tahılının yüzde yüzünü bu iki ülkeden alanlar var. İşlemesi her iki tarafın da yanına. İşlerse belki de taraflarına ateşkes için bir araya gelme ihtimali artar" değerlendirmesi yaptı.