Rusya’dan yanıt geldi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebine olumlu bakıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz” açıklamasına Rusya’dan yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kazakistan dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, Suriye ile ilgili önemli konulara değinmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de önce istihbarat örgütlerimiz bir araya geldin, ardından savunma bakalarımız bir araya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir araya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz liderler olarak bir araya gelelim” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “Bunu Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylece bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız” ifadelerini sözlerine eklemişti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yanıt verdi.

Bogdanov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, üç ülkenin liderlerini bir araya getirecek üçlü bir görüşme düzenlenmesi yönündeki düşüncesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Bogdanov, “Egemen komşu ülkelerin ilişkilerinin normalleşmesi için yapılacakları her zaman memnuniyetle karşılarız” ifadelerini kullanırken, bu görüşmenin düzenlenebilmesi için ilk başta Şam’ın bu konuda ne düşündüğünü netleştirmeleri gerektiğini söyledi.