Çavuşoğlu'ndan Suriye'ye yanıt: "Diyalog için şart olmaz"

Türkiye- Suriye ilişkilerinde yeni bir döneme girilirken Beşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif eş-Şehade, diyologun başlatılabilmesi için ilk şartı açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan yanıt gecikmedi.

Ankara hükümeti ile Şam arasında yeni bir siyasi dönem başlarken Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakın isimlerden olduğu bilinen Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif Şehade, görüşmenin ilk şartı olarak "Türkiye bir an evvel Suriye topraklarının tamamından çıkmalıdır. Bu diyalog yolu açılabilmesi için çok önemli bir adımdır. Türk kuvvetleri İdlib’den, Suriye’nin diğer bölgelerinin tamamından çekilmelidir ki görüşmeler başlayabilsin" ifadelerini kullanmıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı televizyon programında, Şerif Şahade'nin açıklamalarına da yanıt verdi. Şam rejiminin siyasi sürece tam olarak inanmadığına vurgu yapan Çavuşoğlu, "Suriye'de 11 yılı aşkın süren bir savaş var. Biz en başından beri en önemli süreci siyasi süreç olduğunu söyledik. Zamanla çok insiyatif aldık" dedi. 

Muhalefetin de hükümetin de desteklediği bir müzakere heyeti kurulduğunu belirten Çavuşoğlu, "Rejimden kaynaklı bir direniş var. İstihbarat örgütleri arasında bir diyalog var" ifadelerini kullanarak, "Zaten Astana sürecinde bir masanın etrafındayız. Kalıcı adımların atılması lazım. Rejimin muhalefeti terör örgütü olarak görmemesi lazım" vurgusu yaptı. 

Görüşmenin amacına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Diyalog için şart olmaz. Suriye'nin toprak ve siyasi bütünlüğü son derece önemli. Ülkenin yeniden inşası için gerekli kurumlar çalışmalar yapılıyor. Kapsamlı bir yeniden inşa söz konusu. Ülkede bir istikrar olursa uluslararası toplum destek sağlar. Bugüne kadar bizim yürüttüğümüz Suriye politikası sonuç odaklıdır" dedi.

Erdoğan - Esad görüşmesi iddialarına da değinen Bakan Çavuşoğlu, "Böyle bir şey doğru değil. Esad da oraya davetli değil" ifadelerini kullandı.