Rusya Türkiye'nin TF-X üretimine teknolojik destek sağlayabilir

Rus askeri uzman Faliçev, Türkiye ile Rusya arasındaki askeri-teknik iş birliğine dikkat çekerek, Türkiye’nin TF-X uçağını üretmesi için gereken teknolojik desteğin Rusya tarafından sunulabileceğini söyledi.

Antalya’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile Rusya arasındaki askeri-teknik iş birliğinin geliştirilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Rus askeri sanayi gazetesi ‘Voyenno-Promışlennıy Kuryer’ yazarı emekli Albay Oleg Faliçev ise Türkiye ve Rusya arasındaki askeri iş birliğini Sputnik’e yorumladı.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini aldıktan sonra Türk hava savunmasının güçlendiğini belirten Faliçev, Moskova ile Ankara arasında Su-35 ve Su-57 tedariki konusunda görüşüldüğünü aktardı.

Rus uzman, askeri ekipmanların yanı sıra üretim teknolojilerinin de Türkiye’ye sunulduğuna dikkat çekti. Faliçev, Türkiye’nin TF-X adlı süpersonik uçağı geliştirme niyetinde olduğunu ve bu uçağın Su-35 ve Su-57 gibi Rus uçakları ile benzer teknolojik özellikler taşıdığını ifade etti.

Türkiye ve Rusya’nın havacılık sektöründeki iş birliğinin giderek daha da geliştirildiğini belirten Faliçev, “Bu uzun vadeli bir program ve Türkiye’nin hedeflerine ulaşma konusundaki ciddiyetini biliyoruz” dedi.