Rusya'dan Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğine açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PBS'ye verdiği röportada Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğine ilişkin sözlerine Rusya'dan yanıt geldi. Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılmak için NATO üyesi olmaması gerektiğini söylediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PBS kanalında yaptığı açıklamalarda, "Şanghay İşbirliği Örgütüne katılma niyetiniz var. Bu örgütte Rusya, Çin, İran var. Bu, NATO’dan çok farklı değer ve hedefleri olan bir örgüt. Siz ülkenizin doğunun parçası mı olmasını istiyorsunuz batının parçası mı?" sorusu üzerine, "Avrupa Birliği, 52 yıldır bizi ne yazık ki hala üye yapmamıştır. Avrupa Birliği içinde bizim durumumuzda olan bir başka ülke yok. Hala da oyalamaya devam ediyorlar. Halbuki NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olduğumuz halde NATO ülkeleri dahi Avrupa Birliği süreci içerisinde bizi oyalamaktadır. Biz NATO’nun içerisinde verdiğimiz desteklerle ilk beşin içerisinde yer alan bir ülkeyiz. Bizim NATO’da böyle de bir konumumuz var. Böyle güçlü bir konumu olan Türkiye’nin böyle oyalama taktikleriyle bir kenarda tutulması şüphesiz ki bizim için çok çok manidardır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıldır bizi tutacak, bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra da 'Niçin şurayla görüştü, niçin burayla görüştü?’ diyecek. Görüşürüm. Bu görüşmeleri yaparken de biz Avrupa Birliği’ne bu noktada hesap verecek değiliz" yanıtını vermişti. 

Radyo Sputnik'e konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Baktiyor Kakimov, Türkiye'nin NATO üyeliğinin ülkenin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) katılmasının önünde engel oluşturacağını iddia etti. 

euronews'in Ria Novosti'den aktardığına göre Kakimov, "Avrasya bölgesine ait olmak, ŞİÖ üye ülkeleriyle aktif diplomatik, ticari ve ekonomik ilişkileri ve kültürel bağları sürdürmek, üye ülkerle çatışma olmaması da dahil olmak üzere bir dizi kriteri oluşturan yeni üyelerin kabulüne ilişkin düzenlemelerimiz var" ifadelerini kullanarak, "ŞİÖ devletleri ile ve onların dış çatışmalarına karışmama, BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına tabi olmama ve aynı zamanda ŞİÖ üyelerine karşı düşmanca veya yönlendirilen faaliyetlere ve bloklara katılmama koşulları bulunuyor" dedi. 

RIA Novosti'ye konuşan bir başka Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynağının ise Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılmak için NATO üyesi olmaması gerektiğini söylediği aktarıldı.

euronews'e konuşan AB sözcüsü ise "AB'yi suçlamanın yersiz olduğunu, bu konuda muhatabın NATO olduğunu" söyledi.