Doğu Akdeniz’in şifresi S-400 mü?

Son yıllarda keşfedilen zengin enerji rezervleri nedeniyle uluslararası paylaşım kavgasının adresi olan Doğu Akdeniz’de devam eden gerilimle birlikte Rusya’dan satın almış olduğumuz S-400 hava savunma sistemini kullanma gerilimi de devam ediyor. S-400 sisteminin aktif edilmesi pandemi dolayısıyla ertelendi. Sistem aktif edildiğinde Türkiye tek hamlede bölgesel üstünlüğe kavuşur mu? Ya da sistem aktif edildi mi? Yoksa dengeleri korumak adına pasif rolde mi tutuluyor? Detaylar haberimizde…

Türkiye’nin hava savunma sistemi alma çalışmaları çok eskilere dayansa da S-400 hikayesi darbe girişiminden 4 ay sonra o zaman ki Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın S-400’ler için Rusya ile görüşüldüğünü açıklamasıyla resmiyet kazandı. Bir yıl sonra Rus lider Putin, Türkiye'ye S400'leri satmaya hazır olduklarını söyledi. Görüşmeler hızlandı ancak ABD ile ilişkiler de paralel bir şekilde kötüleşiyordu. Putin’in açıklamasıyla aynı dönemde ABD, o meşhur rahip Brunson krizi pazarlık masasına koymuştu. Süreç arka planda ‘ver papazı al papazı’ şeklinde ilerledi.  

110

İlk S-400 hava savunma sistemi teslimatının yapılmasından 15 gün sonra ABD, Türkiye’yi F-35 programlarından çıkardı ve Türkiye’ye ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulayacağını açıkladı. Yaptırımlar için tarih tahmini Mart 2020’ydi çünkü S-400’lerin aktif edilmesi için Türkiye Nisan’ı işaret etmişti. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Türkiye’nin üretici ortakları arasında olduğu F-35 projesine ödediği 1.25 milyar dolar ABD tarafından halen geri ödenmedi. 

210

S-400 HAVA SAVUNMA SİSTEMİ AKTİF EDİLDİ Mİ?

Nisan-Mayıs 2020 gibi aktif edilmesi planlanan S-400’lerin operasyonel hale gelmesi koronavirüs nedeniyle ertelendi. Haber Reuters’ın Ankara’daki bir yetkiliye dayandırdığı habere dayanıyor. Halen tek bir haberin olması birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Konuyu yakından takip edenlere göre aktif edilmiyor çünkü aktif edilirse ABD’nin CAATSA yaptırımları devreye girecek. Kötü olan ve koronavirüs nedeniyle büyük darbe alan Türk ekonomisi bunu kaldıramayacağı için sistemler aktif edilmiyor diye düşünülse de böyle bir kritik öneme sahip sistemi satın alan ülke aktif edip etmeme konusunda kamuoyuyla bilgi paylaşmak zorunda olmadığının ve gerekli teknik eğitimin S-400 ZAFER 1.Filo’ya verildiğinin de altını çizmek gerek.

Konuyu değerlendiren analistlere göre, S400’leri aktive edilmemiş olması ihtiyaç halinde kullanılmayacağı anlamına gelmediği S400’lerin alınıp test edilmesi ve personelin eğitilmesinin tamamlandığı istenildiği an aktive edilebileceği ABD ve diğer dünya ülkeleri tarafından biliniyor. Bu anlamda amaca ulaşıldığı artık kimsenin havadan saldırmaya teşebbüs edilemeyeceği düşünülmekte. Böylelikle Türkiye’nin hem CAATSA yaptırımlarından korunduğu hem de Hisar hava savunma sistemlerini test etmeye devam ederek zaman ve teknik imkan kabiliyeti kazandığı belirtiliyor. 

410