Erdoğan - Putin görüşmesi Avrupa basının yakın markajında

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi görüşmesinin ardından Avrupa hem Türkiye'nin enerji anlaşmasını hem de Bayraktar TB''leri yakın markaja aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Görüşmede, başta doğal gaz ödemeleri olmak üzere birden fazla bölgesel konu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karadeniz’in tatil beldesi Soçi’de bir araya geldi. Erdoğan, görüşmenin basına açık bölümünde ekonomik, ticari ve siyasi alanlarda görüşmeler gerçekleştiğini belirtirken Putin, görüşme öncesinde Türkiye’de sağlanan uzlaşıya vurgu yaparak, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir mutabakat zaptı imzalanabileceğine işaret etti.

Erdoğan, Putin ile görüşmeye ilişkin açıklamasında, “Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble  ile bu alışverişleri yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak. Bir de Rusya’nın Mir kartı var. Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Bu ziyarete Rusya Merkez Bankası Başkanı ile bizim Merkez Bankası Başkanımız da görüştü” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna savaşının ardından Avrupa enerji krizi ile mücadele ederken Türkiye’den kritik bir adım geldi. Soçi görümesinde, başta doğal gaz ödemeleri olmak üzere rublenin ticarette kullanılmaya başlanması ve hemen ardından da TL’nin devreye alınması ile birlikte iki ülkenin yerel para birimleri kullanması kararlaştırıldı. Yerel para ile yapılacak ticaretin Türkiye’nin döviz rezervlerine de koruma sağlaması bekleniyor.

Rusya tarafından açıklamada, doğal gaz teslimatlarında kısman ruble cinsinden ödeme yapılmaya başlanmasının ardından kademeli biçimde ulusal para birimlerine geçilmesiyle TL-ruble takasının gündeme geleceğine vurgu yapıldı.

Görüşme sonrasında yayınlanan ortak bildiride ise, Lübnan ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına ilişkin mesajlar yer alırken Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleşeceği duyuruldu.

AVRUPA BASININDAN SİHA İDDİASI

Türkiye’nin Rusya ile doğal gaz anlaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor” açıklaması Avrupa’nın ilk gündemleri arasında yer aldı.

Alman haber kanalı N-TV’de yer verilen bir haberde muhabir Rainer Munz, “Türk yapımı savaş uçakları Ukrayna savaşında zaten kullanılıyor, ancak şimdiye kadar sadece Rus ordusuna karşı kullanılmıştı. Şimdiyse Rusya lideri Putin, görünüşe göre bu tür İHA'ları Erdoğan'dam satın almak istiyor” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere’nin Daily Mail gazetesinde yer alan haberde ise Bayraktar TB2’lerin Rus birliklerinin Kiev’e girmesini engellemekte üstün başarı gösterdiği ve Rusya tarafından geliştirilen S-300'lerden kaçabildiklerine vurgu yapılarak, “Putin'in elbette Bayraktar'a sahip olmak isteyeceği ve bunun şaşırtıcı olmadığı” ifadelerine yer verildi.