Türkiye Rusya füzelerinden daha fazla almak istiyor iddiası

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri ABD ve NATO tarafından tepki ile karşılanmıştı. Taraflar arasında anlaşmazlıklar devam ederken, Türkiye’nin yeniden Rusya’dan silah satın alabileceği gündeme geldi.

Türkiye’nin, ABD’nin tepkili yaklaşımına rağmen, Rusya ile askeri alışverişine devam etmek istediği iddia edildi. ABD ve NATO’nun, özellikle son dönemde Türkiye’ye yönelik S-400 baskısı artarken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından 13 Mayıs’ta yapılan açıklamada Türkiye’nin konu hakkındaki niyeti vurgulandı.

Akar, “Bu bir hava savunma sistemi olduğundan dolayı herhangi bir füze ya da hava saldırısı olunca ona karşı kullanılacak bir sistem. Bu sistemin durduğu yerde herhangi bir şekilde kimseyi tehdit etmesi söz konusu olamaz. Kimse için risk, tehdit ya da tehlike değildir” ifadelerini kullanmıştı.

ABD yönetimi ise S-400 füzelerinin gelişmiş radarının, NATO savunma sistemleri için risk oluşturduğunu dile getiriyor. Ayrıca ABD, S-400 hava savunma sistemlerini kaldırma çağrısı yapıyor. Ancak Türkiye’nin, Rus füzelerinden önümüzdeki dönemde daha çok satın alacağı iddia ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Türkiye’nin S-400 ile birlikte diğer Rus silahlarını satın alması halinde yaptırım ile karşı karşıya kalacağını belirtmişti. Cumhurbaşkanlığı dış politika danışmanı Mesut Hakkı Caşın, ABD’nin Türkiye’yi Rusya ile daha derin askeri ilişkilere zorladığını ifade etti.

Türkiye’nin 200 savaş uçağına ihtiyacı olduğunu söyleyen Caşın, ABD’nin savaş uçaklarını vermeyerek Türkiye’yi Rusya’dan savaş uçağı satın almaya zorladığını belirtti.

Tüm bunlarla birlikte, gelecek ay yapılacak NATO zirvesi öncesinde Türkiye’nin Rusya’dan silah satın alması beklenmiyor.