Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Paris İklim Anlaşması’nı Meclis onayına sunacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 76’ncı Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap ederken, Paris İklim Anlaşması konusuna değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Paris İklim Anlaşması’nı, yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, BM Genel Kurulu’ndaki katılımcılara hitap ettiği konuşmasında, “Küresel hiçbir soruna, krize, çağrıya kayıtsız kalmayan Türkiye, iklim değişikliği ve çevrenin korunması hususlarında da üzerine düşeni yapacaktır” şeklinde konuştu.

2015 yılında imzaya açılan Paris Anlaşması’nda, bugüne kadar 197 ülkenin imzası bulunuyor.

Bunların 191’i anlaşmaya taraf olarak süreci tamamladı. Aralarında İran, Eritre, Irak, Libya, Yemen ve Türkiye’nin olduğu ülkeler ise henüz onaylamadıkları anlaşmaya taraf olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

Paris İklim Anlaşması’na ilk imza atan ülkelerden biriz ancak yükümlülüklerle ilgili adaletsizlikler sebebiyle henüz bu anlaşmayı yürürlüğe koymamıştık. Son dönemde bu çerçevede kaydedilen mesafenin ardından aldığımız kararı, buradan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Paris İklim Anlaşması’nı, atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz.”