Türkiye neden en fazla Putin’e güveniyor?

Amerika merkezli Pew adlı araştırma merkezi 5 dünya liderinin halk nezdinde güvenirliklerini araştırdı. Donald Trump'un ve Vladimir Putin'in de yer aldığı liste Türkiye'de de araştırıldı ve Türki halkının en fazla Putin'e güvendiği sonucuna varıldı. Peki Türk halkı neden en fazla Putin'e güveniyor? Neden Trump 5'li listenin sonunda yer aldı?

Cihan ABİ/ İntell4

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kuruluşlu kamuoyu araştırma merkezi Pew, Türkiye’de en fazla güvenilen dünya liderini araştırdı. Araştırmanın sonucuna göre Türk halkı en fazla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e güvenirken en az ABD Devlet Başkanı Donald Trump’a güveniyor. Pew’in dünya vatandaşlarına yönelttiği ‘En fazla güvendiğiniz lider hangisidir?’ sorusunun sonucunda ise dünyada en fazla Alman Şansölyesi Angela Merkel’e güveniliyor.

Türkiye’de Putin’in “dünyada doğru işler yaptığına” güvenenlerin oranı yüzde 35 olurken Trump için bu oran yüzde 11’de kaldı. Yine aynı şekilde insanların büyük çoğunluğu dünya gündemini Vladimir Putin ve Donald Trump’un belirlediğine inanıyor. Peki insanlar ABD’nin lideri Trump ve Rusya’nın lideri Putin'e ne kadar güveniyor?

ABD merkezli kamuoyu araştırma kuruluşu Pew Araştırma Merkezi'nin uluslararası araştırması kapsamında katılımcılara "dünya meseleleriyle ilgili doğru adımı atma" konusunda ulusal liderlere güven duyup duymadıklarını sordu. Araştırma sonuçlarına göre dünya genelinde 5 lider arasında en güvenilen lider Merkel olurken en az güvenilen lider ise Çin Devlet Başkan’ı Xi Jinping oldu. Trump dünya sıralamasında Putin’in bir sıra gerisinde 3’üncü basamakta yer aldı.

TÜRKİYE EN FAZLA PUTİN’E GÜVENİYOR

Dünya genelinde 5 lidere dair sorulan güven sorusu Pew tarafından Türkiye’de de katılımcılara yöneltildi. Dünya araştırmasından farklı olarak Türkiye’de en fazla güven duyulan lider Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olurken en az güven duyulan lider ise ABD Başkanı Donald Trump oldu. Katılımcıların yüzde 35’i Putin’in “uluslararası meselelerde doğru işler yaptığına” dair güven duyduğunu söyledi.

SONUÇ: TÜRKİYE NEDEN PUTİN’E GÜVENİRKEN TRUMP’A GÜVENMİYOR

Pew’in araştırma sonuçları Putin’in Türkiye’de en fazla güven duyulan lider olduğunu, Trump’un ise en az güven duyulan lider olduğunu gözler önüne serdi. Hiç şüphesiz en fazla güven duyulan liderin Putin olmasının nedeni, son 5 yıldır Türkiye-Rusya ilişkilerinde yaşanan yukarı yönlü ivmedir. Nitekim Putin, 2019 yılı boyunca yabancı ülke liderleri ile 4-5 defa görüşürken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 9 defa görüşmüştür. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in sık sık bir araya gelmesinde, son 5 yılda Türkiye’nin dış politika anlayışında yaşanan dönüşümden ve bölgesel konularda iki ülkenin ortak paydada buluşabilmesinden söz etmek mümkündür.

Türk halkının ABD Başkanı Donald Trump’a bakışında değişim yaşanmasının nedeni, Beyaz Saray’ın Türkiye’ye yönelik uyguladığı taraflı politikalardır. Nitekim 2015 yılında önceki ABD Başkanı Barak Obama’nın Suriye’de PKK/YPG’li teröristleri destekleme kararı alması ABD-Türkiye ilişkilerinde gerginliğe neden olmuş ve bu durum halka sirayet etmişti.

2017 yılında ABD Başkanı olarak göreve başlayan Donald Trump’un da selefi Obama’yı aratmayacak politikalar gerçekleştirmesi Türk halkının gözünde hem Trump’a hem de ABD’ye karşı olan bakışları toptan değiştirdi. Nitekim rahip Brunson olayında Trump’un Türkiye’ye yönelik tehditler savurması, Suriye’den çekileceğiz demesine rağmen çekilmemesi ve Türkiye’nin karşısında PKK/YPG’li terör unsurlarını desteklemesi ABD’ye yönelik bakışları tamamen değiştirdi.

3 Kasım 2020’de yapılacak olan ABD Başkanlık seçimlerine doğru Pew neden böyle bir araştırma yaptı? Açıktırki, Pew ABD kamuoyu üzerinde algı oyunu gerçekleştiriyor. Araştırma sonuçları elbette gerçeği yansıtıyor. Fakat amaç, Donald Trump’un dış politikada ne kadar başarısız olduğunu Amerikalılara göstererek seçim üzerinde bir etki yaratmaktır. Nitekim Pew, 2017 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmada Rusya ve Türkiye’nin ardından Ortadoğu’da en etkili aktör olarak ABD’yi göstermişti. Bu şekilde ABD’nin Ortadoğu daha fazla odaklanması gerektiğini gösteren araştırma merkezi, göreve yeni gelen Trump üzerinde baskı oluşturmayı hedeflemişti.