Türkiye Kovid-19 ile mücadelede dünyada kaçıncı sırada?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan Kovid-19 pandemisi, birçok açıdan hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sağlık sisteminin yanı sıra özellikle ekonomik ve sosyal yaşamımızı da büyük ölçüde etkileyen koronavirüs salgını ile mücadele ülkeler hangi durumda? Türkiye Kovid-19 ile mücadelede dünyada kaçıncı sırada?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisi, birçok açıdan hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sağlık sisteminin yanı sıra özellikle ekonomik ve sosyal yaşamımızı da büyük ölçüde etkileyen koronavirüs salgını, milyonlarca insanın "yeni normale" alışma gayretini de ortaya çıkarıyor. 

111

Hastalığın dünyada yayılmaya başladığı süreçte Türkiye çeşitli tedbirlerle pandemiye hazırlandı. Alınan tedbirlerin de etkisiyle hastalık, diğer ülkelere oranla daha geç bir dönemde Türkiye'de görülmeye başlandı.

211

Ancak vakaların alınan tüm önlemlere rağmen artışta olması nedeniyle hükümet, toplumsal hareketliliği azaltmak amacıyla akşam saatleri ile hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları ve başka bazı yeni uygulamalar sayesinde dünyaya oranla yüksek iyileşme oranını yakaladı. 

TÜRKİYE, DÜNYADA NÜFUSA ORANLA VEFAT SAYISINDA 78’İNCİ SIRADA

Kovid-19 verilerinin derlendiği Worldometers internet sitesine göre, Çin'in Hubei eyaletine bağlı wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 72,2 milyonu aştı.

411