Türkiye'de ilk kez koronavirüs anketi yapıldı! İşte Türk halkının koronavirüs (Covid-19) hakkındaki düşünceleri...

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda ortaya çıkan tıbbi adı Covid-19 olan korona virüsü, aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde mutasyon geçirmiş şekliyle yeniden gündeme gelmesinin ardından 120'den fazla ülkede binlerce kişinin ölümüne neden oldu. 11 Mart'ta Türkiye'de de tespit edilen koronavirüs hakkında İTÜ desteğiyle kurulan araştırma şirketi Adgager, online bir anket yaptı. Türkiye koronavirüse inanıyor mu? Günde kaç kez el yıkanıyor? Koronavirüse karşı tedbirler neler?

Türkiye korona virüsüne nasıl yaklaşıyor?

- İnsanların bilgi seviyesini 10 üzerinden puanlayabilecek olsaydık; Türkler korona virüsü hakkında 7 bilgi puanına sahip olurdu.

114

- Halk virüsten korkmuyor ve azımsanamayacak bir kitle virüsün abartıldığını, yakın zamanda aşısının ve / veya tedavisinin bulunacağını düşünmektedir.

214

- Sağlık Bakanlığı‘nın yaptığı açıklamayı yeterli bulanlar sadece halkın %33 ‘ünü oluşturuyor. Geriye kalan %49 ‘luk kesim kısmen yeterli bulurken %18 ‘lik kısım yetersiz görüyor.

- Her 3 kişiden 2'si virüsün 11 Mart‘tan (virüsün Türkiye’de ilk çıktığı tarih) daha önce Türkiye’de bulunduğunu düşünüyor.

414