Covid-19 salgınında ülkelere göre ölüm rakamları kaç?

Meksika’nın ülkedeki ölüm rakamlarını revize etmesinin ardından gözler Türkiye'ye çevrildi. Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye’de kamuoyuna açıklanan vefat sayılarının gerçekleri yansıtmadığını belirterek Türkiye'nin Meksika, Peru ve Macaristan’dan sonra en yüksek vaka-ölüm oranı olan ülke konumunda olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Başer'in verilerine göre, Türkiye'deki gerçek ölüm sayısı 89 bin 315. Peki, bu sonuca nasıl ulaşıldı? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi can almaya devam ediyor. Görüldüğü günden bu yana binlerce kişinin ölümüne neden olan salgına dair çarpıcı gelişme yaşandı.

Meksika’nın ülkedeki ölüm rakamlarını revize etmesinin ardından dünyadaki koronavirüs ölüm sıralaması değişti. Söz konusu gelişmenin ardından gözler Türkiye’nin verilerine çevrildi.

118

Sağlık ekonomisi uzmanı olarak Columbia ve Michigan Üniversiteleri'nde araştırmalar yürüten Prof. Dr. Onur Başer, Türkiye’de açıklanan ölüm oranlarınında gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Başer'in salgın süresince meydana gelen vefatları analiz ettiği araştırmasına göre, Türkiye’deki geçek ölüm sayısı 89 bin 315’e ulaştı. 

218

Başer, Türkiye’nin Meksika, Peru ve Macaristan’dan sonra en yüksek vaka-ölüm oranına sahip ülke olduğunu belirtti.

Peki, bu sonuca nasıl ulaşıldı?

ANALİZ NASIL YAPILDI?

Prof. Başer, yapılan çalışma kapsamında, daha önce Health Policy Dergisi’nde yayınlanan akademik makalesindeki metotları kullandığını açıkladı.

Söz konusu metotlar kullanılarak ölüm verilerine ulaşılamayan illerdeki yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi veriler diğer iller ile eşleştirildi ve tahmini fazla ölüm oranları hesaplandı. 

418