Türkiye koronavirüs nedeniyle Çin'den gıda ve hayvan ithalatını durdurdu... Hangi ürünleri ithal ediyordu?

Dünya kamuoyu Çin’deki koronavirüs gelişmelerini endişe ile takip ederken, ülkeler aldıkları önlemleri genişletmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den her türlü canlı, cansız hayvansal ürünlerin ithalatının durdurulduğunu açıkladı. İşte Türkiye’nin Çin’den ithal ettiği geniş ürün yelpazesi…

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve hayvansal ürünlerin satıldığı bir marketten çıktığı düşünülen yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) sebebiyle tüm ülkeler kendilerine has önlemler almaya başladı. Ülkelerin aldığı koruyucu sağlık önlemleri kadar Çin ile gerçekleştirilen her türlü ticaret de yakın mercek altına alındı.

SAĞLIK BAKANI: HAYVANSAL ÜRÜNLERİN İTHALATI DURDURULDU

Nitekim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da, hızlı bir biçimde tüm dünyaya sıçramaya başlayan virüse karşı alınan son tedbirleri açıkladı. Koca, "Çin'den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurma kararı aldık’’ dedi. Sağlık Bakanı Koca, ülkede şu ana kadar virüs tespit edilmediğini açıkladı ve alınan önlemlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

"Koronavirüsler, hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır’’ diyerek sözlerine başlayan Koca, ‘’Hayvan kaynaklı bulaşmanın önüne geçmek için Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici süre durdurulması kararı alındı. İthalatı durdurulan ürünler arasına deniz ürünler, hayvansal yağlar da var. Çin'den ülkemize çalışmaya gelen vatandaşların 14 gün süreyle izinli sayılması ve tetkiklerin ardından sağlık bakanlığının izniyle çalışmaya başlaması kararlaştırıldı" diye konuştu.

kuıouıo
Ölümcül korona virüsünün yayıldığı Wuhan hayvan pazarı

 

TÜRKİYE’NİN ÇİN’DEN İTHAL ETTİĞİ GIDA VE HAYCANSAL ÜRÜNLER NELER?

Sağlık Bakanı’nın hayvansal ürün ithalatını durdurma kararının ardından, Türkiye’nin Çin’den hangi hayvansal gıda ve tarım ürünlerini ithal ettiği merak konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dış ticaret verilerine göre Türkiye, geçen yılın tamamında Çin’den yaklaşık 329 milyon dolarlık tarım ve gıda ürünleri ile hammadde  ithalatı gerçekleştirdi.

Toplam tarımsal ithalat bakımından bakıldığında bu rakam oldukça düşük ancak, ciddi bir virüs salgınıyla mücadele eden Çin’in Türkiye açısından yaratabileceği ciddi sağlık riskleri söz konusu. Türkiye’nin Çin’den ithal ettiği ürünlere baktığımızda, en çok ithal edilen ürünün 74 bin ton ile çerezlik ayçiçeği, ikinci ürünün ise 48 bin ton ile pirinç olduğunu görüyoruz.

En çok ithal edilen bu iki ürünün yanı sıra konserve domates, glikoz şurubu, tütün ve benzeri ürünler ile birlikte yaklaşık 5 bin ton kabuklu-kabuksuz ceviz ithali gerçekleştirilmiş. 2 bin 400 ton dondurulmuş kalamar ve mürekkep balığı da yine Çin’den ithal ettiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Ancak Çin’den ithal edilen ürünler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Ezilmiş zencefil, sarımsak, yer fıstığı, soya fasulyesi, yağı ve sosu da Çin’den ithal ettiğimiz ürünlerden bazıları.

Bir süredir koronavirüsü ile mücadele edilen Çin’den ithal ettiğimiz en önemli besinlerden biri de, hayvanlara verilen yemlerle ilgili. Ülkemiz yaklaşık yüzde 45 oranında, karma yem hammaddesinde ithalata bağımlı. Bu açıdan Çin’den 22 bin ton karma yem ithalatımız da söz konusu. Ancak tüm bu ürünlerin, Çin’den ithal ettiğimiz ürünlerin yalnızca bir bölümünü oluşturduğunu bilmekte fayda var. Çin’den farklı formlarda ve türevleriyle hem bitkisel hem hayvansal gıda ve tarım ürünleri ithal ediyoruz.

DÜNYA İTHALAT KISITLAMASINI GÖZDEN GEÇİRİYOR

Çin’den ithal edilen tarım ve gıda ürünlerinin koronavirüs riski taşıyıp taşımadığı ve risklerin neler olduğuyla ilgili sorulara cevap aranırken, dünya ülkelerinin endişeleride artmaya başladı. Özellikle hayvansal gıda ithalatına dair atılması gereken adımları gözden geçiren ülkeler, Çin’den gerçekleştirdikleri ithalatları bir bir durduruyor. Bu kararı alan ülkelerin başında Çin’in en büyük ticaret ortağı Endonezya geliyor.

‘’SALGINLARIN EN BÜYÜK NEDENİ CANLI HAYVAN TİCARETİ’’

Son olarak, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yetkilileri, geçtiğimiz günlerde uluslarası kamuoyuna koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. FAO söz konusu açıklamasında, canlı hayvan ticaretinin salgın hastalıkların yayılmasını hızlandırabileceğine dikkat çekti.

Her yıl 2 milyar hayvan (domuz, tavuk, sığır, koyun ve keçi, vs.) tır, kamyon veya gemilere yüklenerek farklı ülkelere doğru haftalarca sürecek yolculuklara çıkıyor. Küresel ticareti en fazla yapılan canlı hayvan ise tavuk. Söz konusu yolculukların süresi birkaç saat ile 6-8 haftaya kadar uzayabiliyor. Yani her gün en az 5 milyon hayvan bir ülkeden bir başka ülkeye taşınıyor. Talep arttıkça ticaret hacmi de artıyor. Sadece son 10 yılda dünya genelinde canlı hayvan ticareti yüzde 30 oranında artmış durumda. Bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı öngörülüyor.