Türkiye İsrail büyükelçiliğini yeniden açıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Yair Lapid arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından, iki ülkeninkarşılıklı büyükelçileri tekrardan gönderme kararı aldıklarını duyurdu.

İsrail lideri Yair Lapid’in ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri tekrardan kurmaya karar verdikleri bildirildi. Tel Aviv ve Ankara’ya yeniden büyükelçiler atanacağı bildirildi.

İki lider arasında yapılan telefon görüşmesinde, İsrail ile Türkiye’nin karşılıklı olarak büyükelçilerin geri döneceği vurgulandı.

Yapılan açıklamada “Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel istikrar için önemli. İsrail’in dünyadaki konumunu güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise elçilik kararına ilişkin; “Yeni hükümet göreve geldikten ve Herzog seçildikten sonra diyalog süreci başlamıştı. Herzog’un Türkiye ziyareti, daha sonra benim İsrail ziyaretim, Başbakan Yair Palid’in Ankara ziyaretiyle süreç devam etti. Havacılık alanında bir iş birliği anlaşması imzaladık. Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı gerçekleşecek eylülde. Sonuçta ilişkilerin normalleşmesi konusunda atacağımız adımların içinde, karşılıklı büyükelçileri tekrar atamak da vardı. Bu salonda Lapid ile gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında da ‘Büyükelçilerin atanması konusunda çalışma başlattık’ diye bir açıklama yapmıştık. Bu çalışmalar neticesinde İsrail’den de olumlu bir adım geldi. Biz de Türkiye olarak İsrail’e, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık. Önümüzdeki süreçte atayacağımız büyükelçiler konusunda, isimleri de diğer atayacağımız büyükelçiler listesini de Cumhurbaşkanı’mıza arz ettikten sonra süreç resmen başlamış olacak. İkili ilişkilerin geliştirilmesi konusu da önemlidir. Diğer taraftan söylediğimiz gibi Filistin, Kudüs ve Gazze’nin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bu konuda mesajlarımızın doğrudan büyükelçi seviyesinde de Tel Aviv iletilmesi de önemli. Sonuçta hayırlı olsun” dedi.