İngiltere'den kritik Türkiye kararı: Ambargo kaldırıldı

Londra'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, görüşmelere ilişkin açıklama yaptı. Demir, İngiltere'nin Türkiye'ye uyguladığı ihracat kısıtlamalarının ortadan kalktığını belirtti.

Birleşik Krallık başkenti Londra'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisi ürünlerine yönelik ihracat kısıtlamalarının ortadan kalktığını belirtti. 

Demir açıklamasında, "Özellikle Türkiye'ye uygulanan bazı kısıtlamalar konusunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini ve bunların kaldırıldığını görmek de daha mutlu bir hava estirdi" dedi. 

İngiltere ile uzun süredir devam eden müzakerelerin olduğunu ve çeşitli konuların görüldüğüne vurgu yapan Demir, "Özelde hem Milli Muharip Uçak'taki hem de onun motorundaki daha önce konuştuğumuz bazı mevzularda ilerleme sağlanması üzere onlar tarafından bazı adımlar atması gerekiyordu. Bu adımlarla ilgili de pozitif yaklaşımları gördük. Genel atmosfer oldukça olumlu. Gerek Savunma Bakanlığı yetkilileriyle gerek Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerimiz oldu. Şirketlerle çok detaylı görüşürüz. Şirketlerimizden burada temsilcilerimiz vardı. Teknik konularda önemli detaylar görüşüldü ve aynı zamanda prensip olarak iki ülke arasındaki savunma sanayisi konularındaki ilişkilerin daha da ileri seviye taşınması üzerine adımlar atıldı" ifadelerini kullandı. 

 Demir ambargonun kaldırılmasına ilişkin de, "Özellikle Türkiye'ye uygulanan bazı kısıtlamalar konusunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini ve bunların kaldırıldığını görmek de daha olumlu bir hava estirdi. Bu olumlu adımların atılması, müttefiklik ruhu içinde hareket etmek önemli ve İngiltere tarafının bu ruha uygun davranması durumunda ne kadar pozitif bir günde oluşabileceğini gördük" dedi.