Türkiye ile Rusya İdlib'de sıcak çatışmaya girer mi?

Rusya destekli Esad rejiminin düzenlediği hava saldırısı sonucunda 33 askerimizin şehit olmasının ardından gözler Rusya ile olan ilişkilere çevrildi. Türkiye’den Rusya ile ilgili bir açıklama gelmezken Rus Savunma Bakanlığı saldırıyı Rusya’nın düzenlemediğini açıkladı. İlişkilerin gittikçe gerginleştiği bir dönemde olası bir Türk-Rus savaşı mümkün mü?

Rusya destekli rejim güçleri tarafından İdlib’in güneyindeki Balyun bölgesindeki TSK unsurlarına yönelik hava saldırısında 33 asker şehit olurken 32 askerin de tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı saldırıyı kendilerinin düzenlemediğini belirten bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Suriye İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu sadırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı. 

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin bilgi alınır alınmaz Suriye ordusunun ateşe tamamen son vermesi yönünde kapsamlı önlemler aldı, ölen ve yaralanan Türk askerlerinin Türkiye topraklarına güvenli tahliyesi sağlandı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya hava kuvvetleri yer almadı. 

Türkiye'nin İdlib'deki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu.” ifadeleri kullanıldı.

OLASI BİR SAVAŞ İHTİMALİ MÜMKÜN MÜ?

2015 yılında Rus uçağının düşürülmesinin ardından Vladimir Putin “Türkiye ile kılıç tokuşturmayacağız” açıklamasında bulunmuştu. NATO’dan da bir açıklama gelmiş “Bu Türkiye ile Rusya arasında bir meseledir. Biz karışamayız” demeci verilmişti.

O dönemki Türkiye-NATO ilişkileri ile şimdiki ilişkiler arasında büyük fark bulunuyor. Bugün içinde NATO’dan bir destek gelmesi söz konusu değil ve yaşanan saldırı Türkiye sınırlarının dışında bulunuyor. NATO’nun aksiyon almasını gerektirecek herhangi bir konu da bulunmuyor. Ancak Türkiye NATO’dan uçuşa yasak bölge noktasında destek isteyebilir. Bu konuda bir gelişme olup olmayacağı gerçekleştirilecek toplantının ardından belli olacak.

Rus heyetiyle görüşmelerin devam ettiği sırada böyle bir saldırının gelmesi Moskova’nın Türkiye’ye mevcut sınırlar çerçevesinde bir anlaşma planı sunmasını kabul ettirme fikri olduğu Russia Today’e konuşan Rus uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Ortadoğu analisti Lukyanov, Türkiye ile Rusya arasında bir anlaşmanın neredeyse kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Çatışma büyük oranda dondurulabilir, yeni bir temas hattı olabilir. Moskova Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda yaptığı gibi bir tampon bölge oluşturmasına rıza gösterebilir.” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin askeri kapasitesinin caydırıcılık unsuru olduğunu da sözlerine ekleyen Lukyanov, “Suriye söz konusu olduğunda, Rusya ve Türkiye bir noktada karşılıklı bağımlı hale geldiler; Türkiye, Rusya olmadan hedeflerine ulaşamaz fakat Rusya da kendini Ankara’nın muhalif pozisyonu neticesinde zor durumda bulacaktır” açıklamasında bulundu.

Sonuç olarak, iki taraf da birbirini hedef alan açıklamalardan kaçınıyor. Hem Rus uzmanlar hem de Türk uzmanlardan iki ülkenin doğrudan bir savaşa girmesi ihtimalini uzak buluyor. Masada bir anlaşmanın olmaması durumunda her iki taraftan da verilen kayıpların artacağı beklenirken çatışmanın uzaması riski her iki taraf içinde kırılganlığı artırıyor.